Tsetrin: инструкции за употреба, аналози и прегледи, цени в аптеките в Русия

Цетрин е антихистаминово лекарство от 3 поколения, предписван за различни алергични реакции при деца и възрастни. Активна съставка - цетиризин.

Блокаторни Н1-хистаминови рецептори, антиалергично средство. Серотонин и холинергични рецептори не блокират. Той има антиалергичен ефект, не прониква през ВВВ, ако се използва както е предписано в терапевтични дози, лекарството няма значителен седативен ефект.

Активната съставка на таблетките Цетрин засяга всички етапи на алергичната реакция, рано и късно, намалява миграцията на неутрофили, еозинофили, базофили. Лекарството улеснява протичането на съществуващите алергични реакции и предотвратява появата им, има изразено антиексудативно и антисърбево действие.

Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на тъканния оток, облекчава спазъм на гладките мускули.

Елиминира кожната реакция при въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със студена уртикария). Намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция при бронхиална астма на белите дробове.

Началото на ефекта след еднократна доза Cetrin 10 mg таблетка е 20 минути (при 50% от пациентите) и след 60 минути (при 95% от пациентите), продължава повече от 24 часа. На фона на курса на лечение, толерантност към антихистамин не се развива. След прекратяване на лечението, ефектът на таблетките продължава до 3 дни.

Какво помага Цетрин?

Според инструкциите, таблетките цетрин се предписват за облекчаване на симптомите на алергии за:

  • сезонен и хроничен алергичен ринит;
  • алергичен конюнктивит;
  • сърбеж при различни етиологии;
  • уртикария (включително хронична идиопатична);
  • ангиоедем (ангиоедем).

Инструкции за употреба Cetrin дозировка таблетки

Таблетките се приемат през устата, независимо от храненето, с чиста вода.

Стандартната доза за възрастни и деца над 6 години, съгласно инструкциите за употреба - 1 таблетка Tsetrin 10 mg 1 път на ден. Да приемем, че приемате 5 mg (половин таблетка) 2 пъти дневно.

Пациенти с намалена бъбречна функция 5 mg - веднъж дневно. При тежки форми на хронична бъбречна недостатъчност, 5 mg веднъж на всеки 48 часа.

Препоръчва се деца под 6-годишна възраст да приемат сироп.

  • деца на възраст 2-6 години - 5 mg / 1 път или 2,5 mg 2 пъти дневно,
  • Деца на възраст 1-2 години - 2,5 mg (5 капки) 2 пъти дневно.

Специални инструкции

Инструкцията предупреждава, че ако превишите дозата от 10 mg на ден (1 таблетка Tsetrin), способността да реагирате бързо може да се влоши.

В препоръчваните дози, той не усилва действието на етанола (при концентрация не повече от 0,8 g / l), но се препоръчва да се въздържа от пиене на алкохол по време на лечението.

Странични ефекти

Инструкцията предупреждава за възможността за развитие на следните нежелани реакции при предписване на Cetrin:

  • Умора, астения, неразположение, подуване;
  • От страна на нервната система: парадоксално стимулиране на централната нервна система, замайване, главоболие, парестезия, конвулсии, дисгеузия, дискинезия, дистония, синкоп, тремор;
  • От страна на храносмилателния тракт: болка в корема, сухота в устата, гадене, диария;
  • Психични нарушения: сънливост, тревожност, агресивност, объркване, депресия, халюцинации, безсъние, тик;
  • От страна на дихателната система: фарингит, ринит;
  • данни от изследването: наддаване на тегло;
  • От страна на сърцето: тахикардия;
  • От страна на кръвоносната система и лимфната система: тромбоцитопения;
  • От страна на органа на зрението: нарушение на настаняването, замъглено виждане, неволни движения на очната ябълка;
  • От страна на бъбреците и пикочната система: дизурия, енуреза;
  • От страна на кожата и подкожната тъкан: сърбеж, обрив, уртикария, ангиоедем, местен лекарствен обрив;
  • От страна на имунната система: свръхчувствителност, анафилактичен шок;
  • От страна на черния дроб и жлъчната система: нарушена чернодробна функция (повишени нива на трансаминази, алкална фосфатаза, у-глутамилтрансфераза и билирубин).

Противопоказания

Противопоказано е да се предписват таблетки тетрин в следните случаи:

  • деца до 6 години;
  • бременност и кърмене;
  • краен стадий на бъбречно заболяване (CC по-малко от 10 ml / min);
  • свръхчувствителност към цетиризин, хидроксизин или пиперазинови производни, както и към други компоненти на лекарството.
  • при хронична бъбречна недостатъчност (с CC> 10 ml / min е необходима корекция на режима на дозиране);
  • пациенти с предразполагащи фактори за задържане на урина;
  • с епилепсия и пациенти с повишена конвулсивна готовност;
  • пациенти в напреднала възраст (с възрастово намаляване на гломерулната филтрация);

Сироп се предписва от 2 години, капки - от 6 месеца.

свръх доза

Симптомите на предозиране са суха уста, сънливост, задръжка на урина, запек, тревожност, раздразнителност.

Препоръчва се стомашна промивка, симптоматична терапия. Няма специфичен антидот. Хемодиализата е неефективна.

Аналози Цетрин, цената в аптеките

Ако е необходимо, е възможно Tsetrin да се замени с аналог за активното вещество - това са лекарства:

Изборът на аналози е важно да се разбере, че инструкциите за употреба на Cetrin, цената и прегледите на лекарства от подобно действие не се прилагат. Важно е да се консултирате с лекар, а не да правите независима смяна на лекарството.

Цената в аптеките в Москва и Русия: Tsetrin таблетки 10 мг 20 бр. - от 153 до 178 рубли, цената на 30 таблетки - от 231 до 267 рубли, според 574 аптеки.

Да се ​​съхранява на място, недостъпно за деца при температура не по-висока от + 25 ° C. Срокът на годност на таблетките е 2 години, капки - 3 години.

Цетрин - официални инструкции за употреба

Регистрационен номер:

Търговско наименование на лекарството:

Международно непатентно име:

Химическо наименование:

Форма за дозиране:

структура

Активна съставка: цетиризин дихидрохлорид 10 mg.
Помощни вещества: лактоза 106,5 mg, царевично нишесте 65 mg, повидон (K-30) 2 mg, магнезиев стеарат 1,5 mg;
Филмово покритие: хипромелоза 3.3 mg, макрогол 6000 0.661 mg, титанов диоксид 0.706 mg, талк 1.183 mg, сорбинова киселина 0.05 mg, полисорбат 80 0.05 mg, диметикон 0.05 mg.

Описание:

Фармакотерапевтична група:

ATH код:

Фармакологични свойства

фармакодинамика
Конкурентният хистаминов антагонист, хидроксизин метаболит, блокира хистаминовите H1 рецептори. Предотвратява развитието и улеснява протичането на алергичните реакции, притежава антипервутично и антиексудативно действие. Засяга ранния етап на алергичните реакции, ограничава освобождаването на възпалителни медиатори в "късния" етап на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на тъканния оток, облекчава спазъм на гладките мускули.

Елиминира кожната реакция при въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със студена уртикария). Намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция при бронхиална астма на белите дробове.

Практически няма антихолинергично и антисеротониново действие.

В терапевтични дози, почти не предизвиква успокоително действие. Началото на ефекта след еднократна доза от 10 mg цетиризин - 20 минути, продължава повече от 24 часа На фона на курса на лечение, толеранс към антихистаминния ефект на цетиризин не се развива. След прекратяване на лечението, ефектът продължава до 3 дни.

Фармакокинетика
Бързо абсорбира се от стомашно-чревния тракт, времето за достигане на максималната концентрация (TCmax) след поглъщане е около 1 час.Храната не влияе на пълната абсорбция (AUC), но удължава TCmax с 1 час и намалява максималната концентрация (Cmax) с 23%, Когато се приема в доза от 10 mg веднъж дневно в продължение на 10 дни, равновесната концентрация на лекарството (Css) в плазмата е 310 ng / ml и се отбелязва 0,5–1,5 часа след приложението. Комуникацията с плазмените протеини е 93% и не се променя при концентрация на цетиризин в диапазона 25–1000 ng / ml. Фармакокинетичните параметри на цетиризин се променят линейно с назначаването на доза от 5-60 mg. Обем на разпределение - 0,5 l / kg.

Той се метаболизира в малки количества в черния дроб чрез О-деалкилиране с образуването на фармакологично неактивен метаболит (за разлика от други H1-хистамин рецепторни блокери, които се метаболизират в черния дроб с участието на системата на цитохром Р450). Цетиризин не е кумулиран. Около 2/3 от лекарството се екскретира непроменено от бъбреците и около 10% с фекалии.

Системен клирънс - 53 ml / min. Елиминационният полуживот (T1 / 2) при възрастни е 10 часа, при деца на 6–12 годишна възраст - 6 часа, 2-6-годишна възраст - 5 часа, на възраст 0,5–2 години - 3,1 часа. с 50%, системният клирънс се намалява с 40% (намалена бъбречна функция).

При пациенти с нарушена бъбречна функция (креатининов клирънс под 40 ml / min), клирънсът на лекарството намалява и T1 / 2 се удължава (например, при пациенти на хемодиализа, общият клирънс намалява със 70% и е 0,3 ml / min / kg). и Т1 / 2 се удължава с 3 пъти), което изисква съответна промяна в режима на дозиране. Практически не се отстранява по време на хемодиализа. При пациенти с хронични чернодробни заболявания (хепатоцелуларна, холестатична или билиарна цироза), Т1 / 2 се удължава с 50% и общият клирънс намалява с 40% (корекция на режима на дозиране се изисква само при едновременно намаляване на скоростта на гломерулната филтрация). Прониква в кърмата.

Показания за употреба:

Противопоказания:

С грижа

Дозировка и приложение

Странични ефекти

свръх доза

Симптоми (възникват при еднократна доза от 50 mg) - сухота в устата, сънливост, задържане на урина, запек, тревожност, раздразнителност.
Лечение: стомашна промивка, назначаване на симптоматични лекарства. Няма специфичен антидот. Хемодиализата е неефективна.

Взаимодействие с други лекарства и други форми на взаимодействие

Съвместно назначение с теофилин (400 mg / ден) води до намаляване на общия клирънс на цетиризин (кинетиката на теофилин не се променя).

Миелотоксичните лекарства повишават хематотоксичността на лекарството.

Специални инструкции

При препоръчваните дози, той не усилва действието на етанола (при концентрация не повече от 0,8 g / l), но се препоръчва да се въздържа от употребата му по време на лечението.

По време на периода на лечение трябва да се внимава при шофиране и други потенциално опасни дейности, които изискват повишена концентрация и психомоторна скорост.

За детска възраст (от 2 години), Cetrin ® се използва под формата на сироп.

Таблетки и цетринови сиропи: инструкции, цена и ревюта

В тази медицинска статия може да се намери лекарството Cetrin. Инструкции за употреба ще обяснят в какви случаи можете да приемате капки, сироп или таблетки, които помагат на лекарството, какви са показанията за употреба, противопоказания и нежелани реакции. Анотацията представя формата на освобождаване на лекарството и неговия състав.

В статията лекарите и потребителите могат да оставят само реални отзиви за цетрина, от които можете да разберете дали лекарството е помогнало при лечението на алергии при възрастни и деца, за които е предписано. В ръководството са изброени аналозите на цетрина, цените на лекарствата в аптеките, както и използването му по време на бременност.

Препаратът Цетрин се нарича антиалергични лекарства от групата на блокерите на хистамин Н1 рецептор. Таблетки от 10 mg, сироп или капки се предписват на възрастни и деца с алергични реакции от различно естество.

Форма и състав за освобождаване

Cetrin се предлага под формата на таблетки, под формата на сироп и капки за перорално приложение.

Сироп е неоцветена, прозрачна, хомогенна суспензия, която не съдържа суспендирани частици. Има плодов, приятен мирис. Той се продава в затъмнени флакони от 30 и 60 ml. Комплектът включва мерителна лъжица. В Tsetrin сироп, активното вещество се съдържа в концентрация 1 mg / ml.

Таблетките са двойноизпъкнали, филмирани. Предлага се в блистери по 10, 20 и 30 броя. Таблетките цетрин съдържат 10 mg цетиризин хидрохлорид, както и царевично нишесте, лактоза, повидон К30, магнезиев стеарат.

Капки са бистра, безцветна течност. Продава се в бутилки с капкомер-дозатор. Обемът на бутилката - 10-20 мл.

Фармакологично действие

Цетрин - е хистаминов антагонист, който блокира Н1 - хистаминовите рецептори. Активната съставка е цетиризин. Лекарството е показано като профилактично средство срещу алергични реакции, както и за улесняване на тяхното появяване. Има антипруритен и антиексудативен ефект.

Той има ефект върху алергичните реакции на ранен етап. На етапа на настъпване на алергична реакция лекарството ограничава освобождаването на възпалителни медиатори. Tsetrin предотвратява подуване на тъканите, облекчава спазмите на гладките мускули, намалява пропускливостта на капилярите.

Елиминира кожните реакции към специфични алергени. Няма антисеротониново и антихолинергично действие. При спазване на терапевтичните дози практически няма седативен ефект. След еднократна доза от лекарството, началото на ефекта, приблизително при половината от пациентите, се наблюдава след 20 минути, след 1 час при 95% от пациентите.

Ефектът на лекарството продължава повече от 24 часа. Когато терапевтичното лечение не развива толерантност към антихистаминния ефект на лекарството. След лечението ефектът на лекарството продължава до 3 дни.

Какво помага Цетрин? Показания за употреба

Лекарството Cetrin се предписва на пациентите за бързо облекчаване на алергични пристъпи и предотвратяване на алергични реакции, причинени от такива състояния:

  • сълзене и тежка ринорея;
  • сенна хрема;
  • ангиоедем;
  • алергична реакция към ужилвания от пчели, комари, мушици, житници;
  • алергична реакция към UV радиация;
  • уртикария, включително идиопатична форма;
  • алергичен конюнктивит;
  • алергичен ринит, който често се среща по време на цъфтежа на билки и амброзия;
  • кожен сърбеж с дерматит, екзема, невродермит.

Таблетките често се предписват на пациенти, които са предразположени към алергии, като профилактично средство, когато приемат някои лекарства или ядат алергени.

Инструкции за употреба

Tsetrin сироп се приема перорално, независимо от храненето. Измити с вода. Приемът е по-добре да се проведе вечер.

  • Възрастни и деца над 6 години се предписват по 10 ml 1 път дневно или по 5 ml 2 пъти дневно.
  • Деца от 2 до 6 години назначават по 5 ml 1 път на ден или 2,5 ml 2 пъти дневно.

Дозата се адаптира към тежестта на състоянието и реакцията на пациента. С намалена бъбречна функция (CC 30-40 ml / min) вземете 5 ml сироп 1 път дневно. При хронична тежка бъбречна недостатъчност (CK 10-30 ml / min), 5 ml сироп трябва да се приемат през ден.

Таблетките се приемат през устата, без да се дъвчат и да се пие чаша вода, независимо от храната. Възрастни и деца на възраст от 6 години приемат по 1 таблетка 1 път дневно или по 0,5 таблетки 2 пъти дневно.

Когато приемате лекарството под формата на капки, началната доза е 10 капки 1 път на ден. Според показанията, дозата се увеличава до 20 капки 1 път дневно. Препоръчва се приемането на минималната ефективна доза от лекарството.

  • Деца от 6 месеца до 1 година, назначават 5 капки 1 път на ден.
  • Деца от 1 година до 2 години трябва да приемат по 5 капки 1-2 пъти на ден.
  • Деца на възраст от 2 до 6 години приемат по 5 капки 2 пъти на ден или 10 капки 1 път на ден.

Противопоказания

  • свръхчувствителност (включително хидроксизин);
  • бременност, кърмене;
  • възраст на децата до 6 години (за тази лекарствена форма).

Странични ефекти

Cetrin рядко причинява странични ефекти. Понякога пациентите усещат сухота в устата и повишена сънливост. По-рядко срещани симптоми като:

  • реакции на свръхчувствителност (обрив, сърбеж, уртикария, ангиоедем);
  • главоболие;
  • мигрена;
  • виене на свят;
  • чувство на дискомфорт в стомаха / червата.

Деца, бременност и кърмене

По време на бременност и кърмене употребата на лекарството е противопоказана. Ако е необходимо да получавате цетиризин по време на кърмене по време на лечението, е необходимо да спрете кърменето.

Лекарството под формата на капки е противопоказано при деца до 6 месеца. Деца от 6 месеца до 1 година от капка Цетрин трябва да бъдат назначени внимателно. Използването на таблетки е разрешено за деца над 6 години.

Специални инструкции

Когато се използва в терапевтични дози, Cetrin не потенцира действието на етанол (алкохол), но консумацията на алкохол по време на употребата на лекарството не се препоръчва.

Взаимодействие с лекарства

При едновременното назначаване на Cetrin таблетки с Теофилин, клирънсът на цетиризин намалява, което трябва да се има предвид и за да се предотврати това лекарствено взаимодействие.

Не се препоръчва да се предписват таблетки едновременно с антиацидни средства или ентеросорбенти, тъй като това лекарствено взаимодействие води до намаляване на терапевтичния ефект на цетиризин.

Под влиянието на лекарството, терапевтичният ефект на успокоителните, антидепресантите и психолептиците се засилва, така че пациентът може да изпита сънливост, летаргия и летаргия по време на това лекарствено взаимодействие.

Аналози Медикаменти Цетрин

Структурата определя аналозите:

  1. Зиртек.
  2. Alerza.
  3. Цетиризин.
  4. Tsetirinaks.
  5. Allertek.
  6. Zodak.
  7. Цетиризин дихидрохлорид.
  8. Parlazin.
  9. Zintset.
  10. Letizen.

Условия и цена за почивка

Средната цена на цетрин (таблетки 10 mg номер 20) в Москва е 157 рубли. В Киев, можете да си купите лекарство за 76 гривна, в Казахстан - за 1165 тенге. В Минск, аптеките предлагат лекарството за 7.3 бел. Рубла.

Таблетките цетрин се продават от аптеките без рецепта. Препоръчва се лекарството да се съхранява на място, недостъпно за деца, при температура, която не надвишава 25 градуса. Срокът на годност на таблетките от датата на производство е 2 години, не се приемат перорално след изтичане на срока на годност.

Цетрин: инструкции, ревюта, индикации и аналози

Алергията е доста често срещан и неотложен проблем, който засяга много хора.

Отрицателната реакция на организма към различни групи стимули може значително да повлияе на общото състояние на човека. Днес, благодарение на развитието на фармацевтичната индустрия, е много лесно да се елиминират симптомите на алергия с помощта на специални препарати, една от които е Cetrin.

В тази статия ще разгледаме защо лекарите предписват цетрин, включително инструкции за употреба, аналози и цени за това лекарство в аптеките. В коментарите може да се прочете истинската обратна връзка от хора, които вече са използвали цетрин.

Форми на освобождаване и състав

Клинико-фармакологична група: хистамин H1 рецепторен блокер. Противоалергично лекарство.

  1. Таблетки Tsetrin покрити (блистери) (цетиризин дихидрохлорид 10 mg). Помощни вещества: хипромелоза, лактоза, магнезиев стеарат, поливидон, полиетилен гликол, сорбинова киселина, талк, полисорбат, титанов диоксид. Таблетките се продават в опаковки по 10, 20 и 30 броя.
  2. Tsetrin сироп (наричан обикновено капки Tsetrin) се предлага в тъмни стъклени бутилки от 30 и 60 ml. Към всяка бутилка е прикрепена мерителна лъжица. Сиропът е прозрачен, неоцветен (позволено е леко жълтеникав оттенък), равномерно, не съдържа суспендирани частици.

За какво се използва Tsetrin?

Според инструкциите, указания за употребата на цетрин са такива състояния:

  • алергична дерматоза,
  • целогодишен, сезонен алергичен конюнктивит и ринит,
  • хронична уртикария,
  • атопичен дерматит,
  • ангиоедем.

Лекарството се препоръчва да се приема като противовъзпалително лекарство за предотвратяване и предотвратяване на влошаване. Например, цитрин значително намалява броя на пристъпите на астма по време на лечението и профилактиката на бронхиална болест.

Фармакологично действие

Cetrin - антихистамин с антиалергично действие. Цетрин има ясно изразен афинитет към хистамин Hi рецепторите. Ефекти върху холинергичните и серотониновите рецептори Цетринът няма ефект. В обичайната терапевтична доза лекарството не прониква в кръвно-мозъчната бариера и следователно не засяга централната нервна система и не предизвиква успокоително действие.

Инструкции за употреба

Според показанията Cetrin се приема през устата с няколко глътки вода. За предпочитане е лекарството да се приема през нощта.

  • Сироп. Деца след 6 години и възрастни - 10 ml цетринов сироп един p ​​/ ден, може би 2 p / ден 5 ml. Деца на възраст 2-6 години - 5 ml. 1 r / ден или 2,5 ml. два p / ден, в зависимост от индивидуалната реакция и тежестта на алергичната реакция. Лица с намалена бъбречна функция 5 ml. сироп 1p / ден и при тежка бъбречна недостатъчност 5 ml. сироп всеки ден.
  • Таблетки - при деца над 6 години и възрастни, дневната доза е 10 mg. (1 таблетка дневно), възрастните се прилагат в 1 доза, децата приемат по половин таблетка 2 пъти дневно или 1 таблетка веднъж дневно. Таблетките трябва да се приемат с малко количество вода. Ако бъбречната функция е нарушена, тогава, като правило, дозата се намалява 2 пъти, може да се използва през ден за 1/2 таблетка.

Точната доза и периодът на прилагане на цетрин при всеки пациент трябва да бъдат указани от лекаря, тъй като тези рецепти зависят от сложността на хистаминовата реакция и ефекта на лекарството върху тялото.

Намерени заклети враг МЪЖКАТА пирон! Ноктите ще бъдат почистени за 3 дни! Вземи го.

Как бързо да се нормализира кръвното налягане след 40 години? Рецептата е проста, запишете я.

Уморен от хемороиди? Има начин! Може да се излекува в къщи след няколко дни, от което се нуждаете.

За присъствието на червеи се казва аромат от устата! Пийте вода с капка веднъж на ден.

Противопоказания

Не използвайте лекарството в такива случаи:

  1. Противопоказано е да се назначи при наличие на свръхчувствителност към компонентите на този инструмент.
  2. Също така не се използва за тежки нарушения на бъбреците, по време на кърмене, по време на бременност.
  3. В таблетка форма не се възлага на деца под шест години.
  4. Tsetrin сироп не се използва при пациенти с недостиг на калций, захароза-изомалтоза, непоносимост към фруктоза и синдром на абсорбционно разстройство с глюкоза / галактоза.

Странични ефекти

Според мненията Tsetrin, като правило, пациентите се понасят добре. Понякога лекарството може да предизвика нежелани реакции под формата на сухота в устата, сънливост, главоболие, мигрена, замаяност, дискомфорт в стомашно-чревния тракт (метеоризъм, болка в корема, диспепсия), алергични реакции (кожен обрив, сърбеж, уртикария, ангионевротични оток).

Предозирането на лекарството може да се прояви със следните симптоми: сънливост, тревожност или умора. Появява се сърбящ обрив и тремор, има забавяне в уринирането и тахикардия. Състоянието обикновено се нормализира бързо.

аналози

Следните лекарства аналози ще струват пациенти по-малко Cetrin: t

Аналозите са по-евтини основно принадлежащи към антиалергичните лекарства от първо поколение, които нямат изразена селективна активност и причиняват странични ефекти от функционалността на нервната система. Най-скъпи са антихистамините от трето поколение.

Лекарствата са склонни да действат селективно и да не влияят в хода на терапията върху активността на централната нервна система. В сравнение с лекарствата от първо поколение, те имат същия мощен терапевтичен ефект. Тази група фармацевтични продукти включват лекарства като "Erius", "Claritin".

Средната цена на ЦЕТРИН, таблетки в аптеките (Москва) е 160 рубли.

Условия за продажба на аптеки

Лекарството е одобрено за употреба като средство за ОТС.

И тази година имам алергичен ринит. Мислех, че имам студ. Лекува се за студено. В рамките на 2 седмици, състоянието само се влоши (сълзи, сополи, кихане 15 пъти, особено сутрин). И ме посъветваха за фликоназа в носа и цетриновите таблетки и всичко изчезна като ръка. Fliksonaze ​​обикновено е бомба, въпреки че е скъпа, но цената е оправдана. Съветвам и двата преперата, които имат алергии.

Случило се така, че в нашето семейство всички страдат от алергии. След като са опитали много лекарства, те са избрали таблетките Cetrin. Харесва ми, че действа бързо и е евтин. Вземете веднъж на ден също е много удобно. Въпреки че инструкциите препоръчват пиене на хапче вечер, пия я сутрин и спокойно отивам на работа. През деня симптомите на алергии не се обявяват. Действа таблетка цял ден.

За мен е особено важно лекарството да е в състояние да елиминира подуването, тъй като страдам много от тях, особено през студения сезон. В студа бузите ми стават червени и подути. Цетрин се справя с това перфектно. С една дума, всеки член на нашето семейство е в състояние да оцени този евтин, но много ефективен спасител от алергии. Рядка комбинация от отлично качество и разумни цени. Препоръчвам на всички, които страдат от това заболяване.

Tsetrin

Описание към 10/16/2015

  • Латинско наименование: Cetrine
  • ATC код: R06AE07
  • Активна съставка: Цетиризин (Цетиризин)
  • Производител: Dr. Reddy's Laboratories Ltd., Индия

структура

Таблетките цетрин съдържат 10 mg цетиризин хидрохлорид, както и царевично нишесте, лактоза, повидон К30, магнезиев стеарат.

Състав на обвивката на таблетката: хипромелоза, титанов диоксид, сорбинова киселина, талк, макрогол 6000, диметикон, полисорбат 80.

В Tsetrin сироп, активното вещество се съдържа в концентрация 1 mg / ml. Спомагателните компоненти на препарата включват: бензоена киселина, захароза, глицерин, динатриев едетат, разтвор на сорбитол, натриев цитрат, смес от плодови аромати ID20181PH, пречистена вода.

Формуляр за освобождаване

Производителят произвежда лекарството под формата на:

  • филмирани таблетки от 10 mg (опаковка номер 20 или номер 30);
  • сироп 1 mg / ml (флакони 30 и 60 ml).

Таблетки с кръгла форма, двойно изпъкнали, във филмова обвивка. Цветът им варира от почти бяло до бяло. От една страна има риск.

Сироп е прозрачно, леко жълтеникаво (или безцветно) вещество с приятен плодов аромат. Няма видими частици, течността може леко опалесцентен.

Фармакологично действие

Антиалергенен.

Фармакодинамика и фармакокинетика

Цетиризин селективно блокира хистаминовите рецептори от типа H1, като по този начин отслабва ефекта на хистамин върху съдовете, намалявайки подуването и хиперемията. Има антиексудативно и антисърбево действие.

Ефективен при кожни реакции (хиперемия, блистер), които се развиват в отговор на въвеждането на специфични алергени, хистамин и охлаждане (със студена уртикария).

При 50% от пациентите след приемане на 10 mg цетиризин, ефектът е вече очевиден след 20 минути, 95% от пациентите се чувстват подобрени след 1 час след приема на таблетката / сиропа.

Продължителността на блокадата на хистаминовите рецептори е повече от 24 часа. При деца до 2 години (включително новородени) - приблизително 12 часа.

Реактивността на кожата към хистамин се възстановява в рамките на три дни.

Лекарството облекчава състоянието при алергичен ринит, намалявайки неговите прояви като запушване на носа, кихане, сърбеж, хрема, сълзене на очите.

В случай на бронхиална астма (ако заболяването е леко) отслабва индуцираната от хистамин бронхоконстрикция (този ефект е зависим от дозата).

Когато се приема в ранен стадий на алергична реакция, потиска развитието му. В късния стадий той потиска освобождаването на медиаторите, участващи в него, както и миграцията на базофили, неутрофили и еозинофили в отговор на въвеждането на алерген, предотвратява развитието на оток, намалява пропускливостта на стените на капилярите, намалява спастичността на гладките мускули.

Намалява експресията на адхезивните молекули (VCAM-1, ICAM-1), инхибира действието на индуктори на секреция на хистамин и други медиатори (вещество Р, тромбоцит-активиращ фактор).

Почти няма антихолинергично и антисеротониново действие. Употребата в дози, шест пъти по-високи от терапевтичните, не се придружава от промяна в QT-интервала и други признаци на кардиотоксичност.

В дози не повече от 20-25 мг / ден., Не оказва влияние върху способността да се концентрира и времето за реакция.

На фона на използването на курса, толеранс към действието на лекарството не се развива.

Цетиризин се абсорбира бързо от храносмилателния канал, TSmah - около 1 час. Бионаличността на лекарството Cetrin не зависи от биофармацевтични фактори (лекарствена форма и състав), поглъщането на храна не влияе на пълнотата на абсорбцията, а удължава TSmah.

Малките количества цетиризин се метаболизират в черния дроб чрез О-деалкилиране (това отличава лекарството от други блокери на хистамин, които се метаболизират в черния дроб с участието на изоензими на системата цитохром Р-450). Продуктите на метаболизма са фармакологично неактивни.

Не е кумулирано. Две трети от приетата доза се екскретират чрез бъбреците в непроменена форма, около 10% с изпражненията. Системният клирънс на цетиризин - 53 ml / min. T1 / 2 - от 5 до 10 часа. При деца под 6-годишна възраст - 5 часа, при деца от 6 до 12 години - 6 часа, а при възрастни - от 7 до 10 часа.

Показания за употреба Tsetrin

Цетрин: от какви са тези хапчета?

Таблетките се предписват за облекчаване на назалните симптоми на алергичен ринит (както сезонен, така и хроничен), както и неназални симптоми, свързани с конюнктивит.

Лекарството е ефективно при различни видове уртикария (включително идиопатична), ангиоедем и алергични дерматози, които са придружени от тежък сърбеж (невродермит, атопичен дерматит).

Какво помага лекарството в сиропа?

Сиропът е предпочитаната лекарствена форма за педиатрични пациенти. Подобно на таблетките, той е ефективен при:

  • сенна хрема;
  • алергичен ринит / конюнктивит;
  • уртикария;
  • придружен от тежък сърбеж по алергични кожни заболявания;
  • Оток на Quincke.

Допълнителна индикация за употребата на цетрин в тази лекарствена форма е атопична бронхиална астма.

Противопоказания

Лекарството не трябва да се използва при пациенти с известна свръхчувствителност към цетиризин, хидроксизин или помощни компоненти на сироп / таблетки, при бременни жени и при кърмещи жени.

В педиатрията сиропът се предписва от двегодишна възраст и хапчета от шестгодишна възраст.

Относителни противопоказания са старост и хронична бъбречна недостатъчност. При пациенти с хронично бъбречно заболяване и възрастни, дозата на лекарството се регулира индивидуално, в зависимост от функционалното състояние на бъбреците.

Странични ефекти

Cetrin рядко причинява странични ефекти. Понякога пациентите усещат сухота в устата и повишена сънливост. По-рядко срещани симптоми като:

  • главоболие;
  • чувство на дискомфорт в стомаха / червата;
  • мигрена;
  • виене на свят;
  • реакции на свръхчувствителност (обрив, сърбеж, уртикария, ангиоедем).

Инструкции за употреба Цетрин: как да приемате хапчета и сироп?

Tsetrin таблетки: инструкции за употреба

Таблетките са предназначени за перорално приложение. Измийте ги с чаша вода. Храната не влияе върху фармакокинетиката на лекарството.

Възрастни (при условие, че нямат увредена бъбречна функция) трябва да пият по една таблетка от 10 mg на ден: едновременно или да разделят дозата на две дози.

Ако бъбречната функция е намалена, дозата се регулира индивидуално.

При увреждане на бъбреците, при което Clcr е в диапазона от 30 до 49 ml / min, дневната доза е половин таблетка (5 mg). Ако GFR се намали до такава степен, че Clcr не надвишава 30 ml / min, посочената доза (5 mg) трябва да се приема през ден.

Инструкции за сироп

Сироп се прилага вътре, времето на неговото приемане не зависи от времето на хранене.

Дневната доза за възрастен е 10 mg (съответстваща на 10 ml сироп). В зависимост от тежестта на симптомите, лечението може да се започне с доза от 5 mg / ден. Най-високата доза е 20 mg / ден.

Пациенти в напреднала възраст и пациенти с нарушена чернодробна функция, при условие на нормална бъбречна функция, не се изисква коригиране на дозата.

За увреждане на бъбреците, режимът на дозиране трябва да бъде преразгледан.

При умерено понижаване на GFR, когато Clcr е в диапазона от 30 до 49 ml / min, на пациента се дават по 5 ml сироп на ден, а ако стойността на Clcr не надвишава 30 ml / min, тази доза се приема през ден. При увреждане на бъбреците с крайна CRF, при което Clcr не надвишава 10 ml / min, употребата на лекарството е противопоказана.

Инструкции за деца

Tsetrin таблетки за деца над шест години се предписват да се вземат 2 р. / Ден, 5 мг или 1 р. / Ден, 10 мг (съответно, 0,5 или 1 таблетка на прием).

Препоръчителната доза сироп за деца под 6-годишна възраст е 2,5 mg 1 p. / Ден. Ако има доказателства (както и отчитане на телесното тегло на детето, тежестта на симптомите и ефективността на лечението), то може да се удвои. В този случай, лекарството се приема на всеки 12 часа при доза от 2,5 ml.

Деца над 6-годишна възраст трябва да получат 10 мл сироп 1 п. / Ден. Лекарят може да препоръча започване на лечението с половината от дозата.

Дозировката на Tsetrin за деца с нарушена бъбречна функция се избира индивидуално, в зависимост от телесното тегло и стойността на Clcr.

Колко дълго може да приемате цетрин?

Колко дни да се вземе по един или друг начин определя лекуващия лекар. Продължителността на курса зависи от естеството и тежестта на заболяването.

свръх доза

Предозирането е свързано главно с ефекта на цетиризин върху нервната система или с ефекти, които могат да показват антихолинергичен ефект.

Получаване на Tsetrin в доза, която е пет пъти по-висока от препоръчителната дневна доза, провокира:

  • повишена сухота в устата;
  • повишена умора;
  • диария;
  • объркване;
  • главоболие;
  • виене на свят;
  • мидриаза;
  • неразположение;
  • седация;
  • тревожност;
  • тахикардия;
  • сърбеж;
  • сънливост;
  • задържане на урина.

Специфичният антидот на цетиризин не е известен. Лечението с предозиране е насочено към поддържане на пациента и облекчаване на нежеланите симптоми.

В началния етап на предозиране е препоръчително да се направи стомашна промивка и да се предизвика повръщане. На пациента се предписват лаксативи и ентеросорбенти. Диализата е неефективна. В тежки случаи е необходимо да се следи дихателната и сърдечно-съдовата система на пациента.

взаимодействие

Проучването на взаимодействията с Антипирин, Азитромицин, Псевдоефедрин, Еритромицин, Кетоконазол не потвърждава ефекта на тези лекарства върху фармакокинетичния профил на Цетиризин.

Едновременното приложение с Теофилин в дози над 400 mg спомага за намаляване на общия плазмен клирънс на Цетиризин. Това от своя страна може да причини натрупване и предозиране на последното. Цетиризин не повлиява фармакокинетичните параметри на теофилина.

Употребата в комбинация със успокоителни и / или алкохол води до нарушена концентрация.

Условия за продажба

Условия за съхранение

Съхранявайте на място, недостъпно за деца при температура, която не надвишава 25 ° C.

Срок на годност

Специални инструкции

Необходимо е да се избягва едновременна употреба с депресанти на ЦНС и / или алкохол.

Поради риска от припадъци, Tsetrin се препоръчва да се използва с повишено внимание при пациенти с епилепсия.

Приемането на лекарството в терапевтични дози не оказва значителен ефект върху скоростта на реакцията, но водачите и хората, работещи с потенциално опасни механизми, трябва да са наясно, че сънливостта може да се увеличи с употребата на Cetrin.

Превишаването на препоръчваната от производителя доза може да доведе до по-бавна реакция.

допълнително

За повечето хора лекарството е известно с яркия и запомнящ се рекламен клип, който показва радостта от живот без алергии.

С този клип екипът на креативната агенция SmartFarma искаше да предаде, че пролетта, която се смята за най-трудния за алергичните хора, както всеки друг сезон, може да бъде свързана с музика, песни и танци, а не с неприятни симптоми.

Видео реклама за цетрини:

Кой прави реклами за цетрина?

Момичето, което във видеото изпълнява песента “Не се страхувам от алергии” - певицата, актрисата, моделът и телевизионният водещ “Перла”.

Аналози Цетрина

Синоними: цетиризин, алерза, жиртек, зетринал, зодак, зинтсет, летизен, парлазин.

Аналози с близък механизъм на действие: Glentset, Claritin, Xezal, Suprastinex, Tavegil, Loratadin, Erius, Ketotifen, Claridol, Clarothin, Telfast, Eden.

Цената на аналозите на Тцерин е от 56 рубли. Тази сума ще струва закупуването на опаковки с 10 таблетки от лекарството Цетиризин.

Кое е по-добре - цетрин или зодък?

Основният компонент на лекарството Zodak е цетиризин. Лекарството се произвежда от чешката компания Zentiva под формата на капки от 10 mg / ml, 5 mg / ml сироп и 10 mg таблетки.

Практиката на приложение и субективните усещания на пациентите предполагат, че няма съществена разлика между Зодак и Зетрин. Въпреки това, ако цената играе решаваща роля в избора на средство, по-добре е да изберете последната, тъй като тя е много по-евтино от колегите си.

Какво е по-добре - цетрин или тавегил?

Лекарството Tavegil е произведено от австрийската компания Nycomed Austria GmbH. Като активно вещество, той съдържа клемастин - един от най-честите хистаминови блокери от първото поколение.

Той има висока антихолинергична активност, но чрез ВВВ прониква в по-малки количества от по-ранните хистаминови блокери. В тази връзка, седация при пациенти на фона на употребата му се развива рядко - в по-малко от 10% от случаите. А вероятността от седативно действие се увеличава с парентерално приложение на лекарството.

Tavegil се предлага под формата на таблетки и инжекционни форми. Последният се използва за профилактика и лечение на псевдо-алергични и алергични реакции, както и като допълнителен инструмент за ангиоедем и анафилактичен шок.

TSmach clemastina - в рамките на 2-4 часа, цетиризин - 1 час. Антихистаминната активност на клемастин достига своя максимум средно след 6 часа, ефектът продължава до 12 часа (понякога през деня). Цетиризин продължава да действа повече от 24 часа.

По този начин, предимствата на Tavegil са добре проучени и дългогодишен опит в употребата, както и наличието на инжекционна форма и ниската цена на лечението.

Предимствата на цетрина са по-висок афинитет към хистаминовите рецептори от тип Н1, по-голяма продължителност на действие, ниска проходимост чрез ВВВ, отсъствие на тахифилаксия, отсъствие на инактивиране на активното вещество чрез храна.

Цетиризин не предизвиква пристрастяване и седиране и освен това практически не се метаболизира в тялото, докато клемастинът е почти напълно биотрансформиран (в чиста форма, веществото се открива в урината при много ниски концентрации).

Кое е по-добре - кларитин или цетрин?

Кларитин е лекарство от белгийската компания Schering Plough Labo NV, произвежда се под формата на сироп и таблетки, които се основават на веществото Лоратадин - хистаминов блокер на II поколение.

Лоратадин не усилва ефекта на алкохола, е лишен от седативно действие, не е кардиотоксичен, почти не взаимодейства с други лекарства.

От гледна точка на ефективността, двата продукта са сравними, но Cetrin помага по-добре с кожните прояви на алергия - характерна черта на цетиризин е способността му да проникне добре в кожата.

Кое е по-добре - цетрин или Ериус?

В основата на лекарството Erius е веществото деслоратадин - активният метаболит на лоратадин, H1-блокер III поколение. Притежавайки всички предимства на лоратадин, той проявява най-висока селективност за хистаминовите рецептори и рядко провокира развитието на нежелани реакции.

Използването на Erius е за предпочитане при продължително лечение на алергични заболявания като хронична уртикария или целогодишен ринит.

Афинитетът на деслоратадин към H1 рецепторите е 50 пъти по-голям от този на цетиризин, така че Erius - това е доказано в медицинската практика и в клиничните проучвания - е по-силен хистаминов блокер, отколкото неговият аналог.

Съвместимост с алкохол

Терапевтичните дози цетиризин не потенцират ефекта на етанола (ако концентрацията му не надвишава 800 mg / l), но производителят препоръчва да се въздържат от пиене на алкохол по време на лечението с Cetrin.

Употреба по време на бременност

Противопоказан при бременност. В случай на употреба по време на кърмене, детето трябва да се прехвърли на формула за изкуствено хранене.

Отзиви за Cetrinus

Пациентите оставят предимно добри прегледи на Zetrin в таблетки и сироп. Девет души от десет души препоръчват това лекарство като много лек, ефективен и не-нежелани лекарствени реакции.

Въпреки това, приблизително 10% от пациентите отбелязват, че лекарството не предизвиква желания ефект и / или причинява сънливост.

Колко струва сиропът и каква е цената на таблетките Цетрин?

Цената на таблетки в Украйна е от 55 до 100 UAH (в зависимост от броя на таблетките в опаковка). По този начин, опаковката номер 20 в Харков или Днепропетровск може да се купи средно за 64 UAH, а средната цена на опаковката № 30 е 92 UAH.

Цената на сироп в Украйна е 36-38 UAH (60 мл бутилка).

Цетрин цена в таблетки в Санкт Петербург и в Москва - 156-270 рубли. Средната цена на цетрина в сироп е 125 рубли.

Цетрин: инструкции за употреба

Лекарството Cetrin е антиалергично средство от групата на блокерите на хистамин H1 рецептор.

Форма на освобождаване и състав на лекарството

Лекарството Cetrin се предлага под формата на таблетки за перорално приложение. Бели таблетки, покрити с ентерично защитно покритие, изпъкнало от двете страни, кръгли, опаковани в блистери по 10 броя (1-3) в картонена кутия, към препарата е приложено подробно резюме с описанието на лекарството.

Всяка таблетка съдържа 10 mg от активната съставка - цетиризин дихидрохлорид, както и редица допълнителни помощни вещества, включително лактоза монохидрат.

Показания за употреба

Лекарството Tsetrin предписва на пациентите за бързо отстраняване на алергични пристъпи и предотвратяване на алергични реакции, причинени от такива състояния:

  • алергичен ринит, който често се среща по време на цъфтежа на билки и амброзия;
  • алергичен конюнктивит;
  • уртикария, включително идиопатична форма;
  • сенна хрема;
  • сълзене и тежка ринорея;
  • кожен сърбеж с дерматит, екзема, невродермит;
  • ангиоедем;
  • алергична реакция към UV радиация;
  • алергична реакция към ухапванията на пчели, комари, мушици, приливници.

Таблетките цетрин често се предписват на пациенти, които са склонни към алергии, като профилактично средство, когато приемат някои лекарства или ядат алергенни продукти.

Противопоказания

Таблетките на Tsetrin имат някои ограничения по отношение на приложението, така че преди започване на лечението се препоръчва внимателно да се прочетат приложените инструкции. Лекарството е противопоказано при пациенти със следните състояния:

  • заболявания на бъбреците или черния дроб в тежка фаза, придружени от дисфункция на органа;
  • възраст до 6 години (за тази лекарствена форма);
  • свръхчувствителност към лекарството;
  • бременност и кърмене;
  • лактозна непоносимост, синдром на малабсорбция;
  • остра чернодробна недостатъчност.

Също така, лекарството има редица относителни противопоказания, когато лечението е възможно под наблюдението на лекар и в минималната ефективна доза. Такива ограничения са:

  • сърдечни аритмии, по-специално брадикардия;
  • епилепсия и други заболявания на централната нервна система;
  • възраст над 65 години.

Дозиране и администриране

Тъй като лекарството Cetrin има продължителен (дълготраен) ефект, таблетките се приемат само 1 път дневно в доза от 10 mg, за предпочитане през нощта. Хапчето се поглъща незабавно, без смилане, измива се с достатъчно количество вода.

За деца над 6 години дозата се изчислява индивидуално, в зависимост от индекса на телесна маса. Терапията започва с 5 mg (1/2 таблетки) 1 път дневно. Продължителността на терапията се определя от лекаря за всеки отделен пациент.

Да се ​​използва по време на бременност по време на кърмене

Не са провеждани проучвания и клинични проучвания на лекарството Cetrin и неговото въздействие върху бременността и развитието на плода. Като се има предвид липсата на информация за безопасността на таблетки за майката и плода, лекарството цетрин не се предписва на бременни жени.

Активната съставка на таблетките се екскретира в кърмата и може да влезе в тялото на детето, затова цетиризин не се препоръчва за кърмачки. Ако е необходимо, терапията на кърмещата майка се препоръчва за разрешаване на въпроса за завършване на кърменето.

Странични ефекти

В повечето случаи лекарството Cetrin се понася нормално от пациентите, но ако дозата бъде надвишена, свръхчувствителността към компонентите на таблетката или непоносимостта на компонентите на таблетката може да предизвика нежелани реакции:

  • от страна на органите на храносмилателния канал - сухота в устата, тежка жажда, тежест в стомаха, парене по хранопровода, липса на апетит, понякога гадене, запек, нарушена чернодробна функция, повишена активност на чернодробните трансаминази;
  • от страна на нервната система - замаяност, сънливост, летаргия, умора, главоболие, раздразнителност, апатия;
  • алергични реакции - кожен обрив, сърбеж по кожата, уртикария, червени петна по бузите, кашлица и възпалено гърло от алергичен характер;
  • от страна на сърдечно-съдовата система - промени в кръвното налягане, сърдечен ритъм, болка в гърдите, брадикардия, нарушения на сърдечния ритъм.

Ако се появят един или повече странични ефекти, лечението с лекарството трябва да се спре незабавно и да се консултира с лекар.

свръх доза

В случай на редовно превишаване на предписаната доза или продължително неконтролирано използване на хапчета в големи количества, пациентът развива признаци на предозиране, които клинично се проявяват с повишени странични ефекти, депресия на съзнанието, повишено кръвно налягане и вътреочно налягане и развитие на бъбречна и чернодробна недостатъчност.

Лечението на предозиране включва незабавно премахване на лекарствената терапия, стомашна промивка, приложение на ентосорбенти и симптоматично лечение, ако е необходимо. До стабилизирането на пациента трябва да бъде под наблюдението на лекар.

Взаимодействието на лекарството с други лекарства

При едновременното назначаване на Cetrin таблетки с Теофилин, клирънсът на цетиризин намалява, което трябва да се има предвид и за да се предотврати това лекарствено взаимодействие.

Не се препоръчва едновременно да се предписват таблетки Tsetrin с антиацидни средства или ентеросорбенти, тъй като това лекарствено взаимодействие води до намаляване на терапевтичния ефект на цетиризин.

Под влиянието на Cetrin, терапевтичният ефект на успокоителните, антидепресантите и психолептиците е засилен, така че пациентът може да изпита сънливост, летаргия и забавяне с това лекарствено взаимодействие.

Специални инструкции

Tsetrin таблетки трябва да се предписват с повишено внимание при пациенти в напреднала възраст, тъй като те имат намалена гломерулна филтрация в бъбреците, което увеличава риска от странични ефекти от бъбреците.

По време на лечението с Tsetrin таблетки, алкохолът не трябва да се консумира, тъй като увеличава риска от странични ефекти от централната нервна система и увеличава вероятността от токсично увреждане на черния дроб.

Лекарството в тази лекарствена форма не се предписва на деца под 6-годишна възраст, тъй като опитът с употребата на таблетки в тази възрастова група отсъства, а безопасността на лекарството не е установена. Ако е необходимо, назначаването на антихистамин за деца под 6 години, лекарят избира лекарството под формата на устни капки.

По време на лекарствената терапия трябва да се въздържате от шофиране и контрол на оборудването, което изисква висока концентрация на внимание. Това се дължи на вероятността от внезапно замайване и сънливост под влиянието на таблетки.

Аналози на таблетките Цетрин

Аналози на лекарството Cetrin са:

  • Капки и хапчета от Зиртек;
  • Cetirizine таблетки и капки за перорално приложение;
  • Zodak капки;
  • Zodak Express таблетки;
  • Таблетки от кларитин, сироп;
  • Loratadine.

Преди да замените предписаното лекарство с неговия аналог, трябва да се запознаете с приложените инструкции за противопоказания и възрастови ограничения.

Условия за почивка и съхранение

Таблетките цетрин се продават от аптеките без рецепта. Препоръчва се лекарството да се съхранява на място, недостъпно за деца, при температура, която не надвишава 25 градуса. Срокът на годност на таблетките от датата на производство е 2 години, не се приемат перорално след изтичане на срока на годност.

Цетрин цена

Цената на Cetrin в аптеките в Москва е 175 рубли.