цетиризин

Капки за перорално приложение под формата на бистър, безцветен или леко кафеникав разтвор с характерен мирис.

Помощни вещества: метил парахидроксибензоат - 1,35 mg, пропил парахидроксибензоат - 0,15 mg, глицерол - 250 mg, пропиленгликол - 350 mg, натриев захаринат - 10 mg, натриев ацетат трихидрат - 10 mg, ледена оцетна киселина - 0,53 mg, вода - до 1 ml.

10 ml - бутилки от тъмно стъкло (1) - опаковки от картон.
20 ml - бутилки от тъмно стъкло (1) - картонени опаковки.

Цетиризин Хексал капки - официални указания за употреба

ИНСТРУКЦИИ
за медицинска употреба на лекарството

Регистрационен номер:

Търговско наименование: Cetirizine Hexal

Международно непатентно име:

Химично наименование: (RS) -2- [2- [4 - [(4-хлорофенил) фенилметил] пиперазин-1-ил] етокси] оцетна киселина дихидрохлорид

Форма за дозиране:

Съставки:

Описание:
Прозрачен, безцветен разтвор без чужди частици.

Фармакотерапевтична група:

ATC код: R06AE07

Фармакологични свойства:

Фармакодинамика:
Цетиризин има изразено антиалергично действие. Практически няма седативен ефект във фармакологично активни дози, се отнася до селективните антагонисти на N1-хистаминови рецептори и практически няма антихолинергично и антисеротониново действие, предотвратява развитието и улеснява протичането на алергичните реакции. Има антипруритен и антиексудативен ефект. Засяга ранния етап на алергичните реакции, а също така намалява миграцията на възпалителни клетки; инхибира освобождаването на медиатори, участващи в късната алергична реакция. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на тъканния оток, облекчава спазъм на гладките мускули. Елиминира кожната реакция при въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със студена уртикария). Цетиризин значително намалява хиперреактивността на бронхиалното дърво, което се появява в отговор на освобождаването на хистамин при пациенти с бронхиална астма. Терапевтичният ефект на лекарството се появява средно 60 минути след приложението. На фона на приемния курс толерантността не се развива.

Абсорбция: След перорално приложение, цетиризин се абсорбира бързо и добре от стомашно-чревния тракт. Максималното ниво на концентрация се определя след около 40 - 60 минути.
Приемът на храна не оказва значително влияние върху количеството на абсорбцията, но в този случай скоростта на абсорбция намалява леко.

Разпределение: Цетиризин се свързва приблизително с 93% с плазмените протеини. Обемът на разпределение (Vd) е нисък (0,5 l / kg), лекарството не прониква в клетката.
Лекарството не прониква в кръвно-мозъчната бариера.
Метаболизъм: Цетиризин се метаболизира слабо в черния дроб, за да образува неактивен метаболит.
С 10-дневна употреба в доза от 10 mg не се наблюдава натрупване на лекарството.

Оттегляне: Приблизително 70% от бъбреците се наблюдават предимно непроменени.
Клирънсът на системата е около 54 ml / min.
След еднократна доза от една доза, полуживотът е около 10 часа. При деца на възраст от 2 до 12 години стойността на полуживота се намалява до 5-6 часа.
В случай на нарушена бъбречна функция (креатининов клирънс под 11-31 ml / min) и при пациенти на хемодиализа (креатининов клирънс под 7 ml / min), полуживотът се увеличава 3 пъти, клирънсът намалява със 70%.
На фона на хронични заболявания и при пациенти в напреднала възраст се наблюдава увеличение на полуживота с 50% и намаляване на клирънса с 40%.
Хемодиализата е неефективна.

Показания за употреба:

Противопоказания:

С внимание: хроничен пиелонефрит с умерена и тежка тежест (корекция на режима на дозиране), старост (възможно е намаляване на гломерулната филтрация).

Дозировка и приложение:

Странични ефекти:
От страна на храносмилателната система: сухота в устата, диспепсия.
От страна на централната нервна система: главоболие, сънливост, умора, замаяност, възбуда, мигрена.
Лекарството обикновено се понася добре. Страничните ефекти са редки и имат преходен характер.

предозиране:

Взаимодействие с други средства:
Не са установени клинично значими взаимодействия на цетиризин с други лекарства.
Комбинираната употреба с теофилин (400 mg / ден) води до намаляване на общия клирънс на цетиризин (кинетиката на теофилин не се променя).

Специални инструкции:

Форми на освобождаване:
Бутилка-капкомер от тъмно стъкло с обем 10 или 20 ml заедно с инструкции за употреба в картонена кутия.

Срок на годност на лекарството:
3 години.
Отворена бутилка може да се използва за 6 месеца.
Не използвайте лекарството след определения срок на годност.

Аптечни празници:
Над рецепцията.

Cetirizine капки за деца

При малки деца често могат да се появят различни алергични реакции. За лечение в такива ситуации използвайте специални инструменти, една от които - цетиризин. Цетиризин съдържа основното вещество, което има пряк ефект - цетиризин дихидрохлорид. Лекарството принадлежи към антихистаминната антиалергична група.

Обща информация за лекарството

Капки за деца Цетиризин произвежда добре позната компания Озон. Действието на тези капки е насочено към предотвратяване на алергични реакции при дете. Формата на освобождаване е много удобна за растежа на тялото, тъй като има минимум нежелани реакции.

Лекарството е позволено на капки за употреба от 6-месечна възраст.

Разтворът на лекарството е безцветна прозрачна течност, която понякога се случва с кафяв оттенък. Разтворът има характерен мирис.

Цетиризин блокира рецепторите, които реагират на хистамин, активната съставка, която се образува по време на алергичните състояния. Поради свойствата си, лекарството бързо се справя с алергичните симптоми: сърбеж, ринит, зачервяване, подуване, еритема и др.

Особено ефективни капки в началния етап на реакциите, когато действието на алергена току-що е започнало. Но в напреднал стадий на заболяването, цетиризин може да бъде ефективен. Благодарение на него се наблюдава намаляване на подуването и отпускането на гладките мускули.

Състав и форми на освобождаване

  1. Основното вещество: цетиризин дихидрохлорид - 10 mg.
  2. Спомагателни компоненти на това лекарство: метил парахидроксибензоат - 1,35 mg, пропил парахидроксибензоат - 0,15 mg, глицерол - 250 mg, пропиленгликол - 350 mg, натриев захаринат - 10 mg, натриев ацетат трихидрат - 10 mg, оцетна киселина - 0,53 mg, вода - до 1 ml.

Лекарството се предлага в аптеките без рецепта. Лекарството се произвежда в различни форми:

  1. Бели кръгли таблетки, които имат филмова обвивка. Формата им е двойно изпъкнала. Всяка таблетка тежи 10 mg, всяка опаковка по 7 или 10 броя.
  2. Под формата на капки - бистрият разтвор няма примеси или седименти. 1 ml съдържа 10 mg от основното вещество. Съдържа разтвор в капсула от тъмно стъкло, всяка от които съдържа 10 или 20 mg от лекарството.
  3. Сироп - течността е безцветна и прозрачна, мирише като зрял банан. Също така, 1 ml течност съдържа в състава си 10 mg активна съставка. Флаконите се състоят от тъмно стъкло, произвеждат се в 75 или 150 ml, всяка кутия има мерителна лъжица.

Показания за употреба

Цетиризин капки са предназначени за възрастни и деца на възраст от 6 месеца, за да се облекчат следните симптоми:

  1. При алергичен ринит и конюнктивит целогодишно и сезонно, с назални и очни нарушения.
  2. За да се елиминира сърбеж, кихане, запушване на носа, секреция на слуз от нея, разкъсване и зачервяване на конюнктивата.
  3. Ако има симптоми на идиопатична и хронична уртикария.
  4. При наличие на дерматити и дерматози, които са придружени от сърбеж и зачервяване. Невродермитът и атопичният дерматит се считат за най-честите заболявания при децата.

Деца от 6 месеца до 1 година лекарства трябва да се показват само по лекарско предписание.

Противопоказания и възможни странични ефекти

Лекарството е противопоказано за употреба при следните категории деца:

  1. Ако детето има непоносимост към някои компоненти на лекарството: цетиризин, хидроксизин, всякакви пиперазинови производни и други вещества.
  2. При наличие на бъбречна недостатъчност, която е в терминален стадий.
  3. Възрастта на детето е до 6 месеца, тъй като няма данни за тази възрастова група.

За възрастни, лекарството е противопоказано по време на бременност.

Нежеланите реакции са изключително редки, като цяло, децата понасят капки от Cetiresin добре. Най-честите реакции към лекарството са следните:

  1. Главоболие.
  2. Сънливост.
  3. Появата на сухота в устната кухина.
  4. Болка в корема.
  5. Диария.
  6. Нервни разстройства.
  7. Ринит и др.

Ако тези нежелани реакции са налице, употребата на Cetiresin капки трябва да бъде спряна и състоянието на детето трябва да бъде съобщено на лекаря.

Подобни симптоми могат да възникнат при предозиране на лекарството. В този случай е необходимо да се покаже детето на лекаря възможно най-скоро. Основните действия се състоят в вземане на сорбенти, промиване на стомаха и осигуряване на почивка на пациента.

Как да приемате и дозировка за деца

Капките са показани за поглъщане. Те трябва да бъдат разтворени във вода, можете веднага да се влива в лъжица. Водата се взема толкова, колкото едно дете може да преглъща по едно и също време. Разтворът се взема веднага след приготвянето.

Ако детето е на възраст над 12 години, дозата се изчислява по следния начин: вечер, 10 мг лекарство, което съответства на 20 капки.

От 1 до 2 години с деня ще са необходими 2 дози от 5 капки от лекарството.

Деца на възраст от 2 до 6 години се оставят с една и съща доза от 5 капки два пъти дневно - сутрин и преди лягане. Или само вечер, но след това се дават 5 mg, което съответства на 10 капки.

Децата на възраст 6-12 години трябва да приемат 10 капки от лекарството два пъти дневно. Или само вечер, по 20 капки.

Лекуващият лекар ще може да коригира дозата, като се фокусира върху здравето на детето. Ако има проблеми с бъбреците, дозата на лекарството се намалява наполовина.

Ако експозицията на алергена е краткосрочна, тогава курсът на прием на Цетиризин ще бъде не повече от 7 дни. Ако има сезонна алергия под формата на ринит, тогава деца под 12-годишна възраст може да се нуждаят от лечение за 1 месец. За деца над 12 години и за възрастни курсът може да бъде удължен до 6 седмици.

Специални инструкции

Докато приемате лекарството, е необходимо да се ограничат действията, които изискват концентрация на повишено внимание и скорост на реакцията.

По отношение на децата под 1 година трябва да се обръща специално внимание в някои ситуации, поради факта, че компонентите на цетиризина действат депресивно върху централната нервна система:

  1. Ако майката по време на бременността е взела наркотици или пушена.
  2. Ако една жена роди дете, което е много младо, т.е. до 19 години.
  3. Ако бебето е в стая, където възрастните злоупотребяват с тютюнопушенето.
  4. Ако детето спи лицето надолу.
  5. Недоносени бебета или бебета с ниско тегло при раждане.
  6. Ако са предписани допълнителни лекарства, потискане на централната нервна система.

Аналози на лекарството

Следните лекарства са аналози в тяхното въздействие върху организма, а в активното вещество цетиризин:

Има лекарства, подобни на тяхното действие, но с различен състав, сред тях:

заключение

Въпреки факта, че лекарството в аптеките е на разположение без рецепта от лекар, трябва първо да се консултирате с лекар. По-специално, това се отнася до употребата на лекарството от малки деца, тъй като не се изключват нежелани реакции и те могат да повлияят неблагоприятно на състоянието на детето.

Цетиризин капки

цетиризин

структура

1 таблетка съдържа активното вещество: цетиризин дихидрохлорид - 10,0 mg.

Фармакотерапевтична група

Антиалергичен - H1-хистамин рецепторен блокер

ATX код

Фармакологично действие

Цетиризин - активното вещество на лекарството, е метаболит на хидроксизин, принадлежи към групата на конкурентните хистаминови антагонисти и блокира H1-хистаминовите рецептори. В допълнение към антихистаминния ефект, цетиризин предотвратява развитието и улеснява протичането на алергичните реакции: при доза от 10 mg веднъж или два пъти дневно инхибира късната фаза на агресирането на еозинофилите в кожата и конюнктивата на пациенти, склонни към атопия. Клинична ефикасност и безопасност Проучвания при здрави доброволци показват, че цетиризин в дози от 5 или 10 mg значително инхибира реакцията под формата на обрив и зачервяване до високи концентрации на хистамин в кожата, но не е установена корелация с ефикасността. В 6-седмично плацебо-контролирано проучване, включващо 186 пациенти с алергичен ринит и свързана с белия дроб и умерено тежка бронхиална астма, е показано, че приемането на цетиризин в доза от 10 mg веднъж дневно намалява симптомите на ринит и не засяга белодробната функция. Резултатите от това проучване потвърждават безопасността на цетиризин при пациенти с алергии и бронхиална астма при лек и умерен курс. Плацебо-контролирано проучване показва, че приемането на цетиризин в доза от 60 mg дневно в продължение на 7 дни не е довело до клинично значимо удължаване на QT интервала. Получаването на цетиризин в препоръчваната доза показва подобрение в качеството на живот на пациентите с целогодишен и сезонен алергичен ринит. Деца В 35-дневно проучване, включващо пациенти на възраст 5-12 години, не са открити признаци на имунитет към антихистаминния ефект на цетиризин. Нормалната реакция на кожата към хистамин се възстановява в рамките на три дни след прекъсване на лекарството с неговата многократна употреба. В 7-дневно, плацебо-контролирано проучване на цетиризин в лекарствена форма, сироп, включващ 42 пациенти на възраст от 6 до 11 месеца, показа безопасността на неговата употреба. Цетиризин се прилага в доза от 0.25 mg / kg два пъти дневно, което приблизително съответства на 4.5 mg на ден (дозовият интервал е от 3.4 до 6.2 mg на ден). Употребата при деца от 6 до 12 месеца е възможна само с назначаване на лекар и под строг медицински контрол.

Показания за употреба

Цетиризин дихидрохлорид, 10 mg / ml перорален разтвор, е показан при възрастни и деца на възраст 6 месеца и по-големи за облекчаване: назални и очни симптоми на целогодишен (персистиращ) и сезонен (интермитент) алергичен ринит и алергичен конюнктивит: сърбеж, кихане, запушване на носа ринорея, сълзене, конюнктивална хиперемия; симптоми на хронична идиопатична уртикария. Употребата при деца от 6 до 12 месеца е възможна само с назначаване на лекар и под строг медицински контрол.

Цетиризинови капки: инструкции за употреба

Цетиризин принадлежи към групата на блокерите на хистамин Н1 рецептор и се предписва на пациенти за спиране и предотвратяване на алергични реакции.

Форма на освобождаване и състав на лекарството

Лекарството Цетиризин се предлага под формата на капки за перорално приложение. Капките са прозрачни, нямат цвят, леко опалесцентен, без никаква изразена миризма. Капки са налични в тъмни стъклени бутилки от 20 ml, снабдени с капкомер за лекота на дозиране, в картонена кутия, подробно описание е приложено към препарата, описващ характеристиките на лекарството.

1 ml от препарата (20 капки) съдържа 10 mg от активната съставка - цетиризин дихидрохлорид, както и редица допълнителни помощни вещества.

Показания за употреба

Лекарството Цетиризин под формата на капки се предписва на пациентите за премахване и предотвратяване на клиничните прояви на алергична реакция при следните условия:

  • ринит, причинен от цъфтеж на дървета, билки, цветя;
  • конюнктивит с алергичен произход;
  • уртикария, включително идиопатична форма;
  • сенна хрема;
  • повишена секреция на слуз от носа, постоянно кихане, сърбеж в носа;
  • сърбеж на кожата при дерматит, включително атопичен дерматит;
  • ангиоедем;
  • алергична реакция към ултравиолетови лъчи;
  • алергична реакция към ухапвания от насекоми.

Cetirizine капки са предписани в педиатрична практика за деца, които са предразположени към алергии, преди ваксинация, докато приемат антибиотици и сиропи за кашлица.

Противопоказания

Лекарството Cetisyrin има редица противопоказания и ограничения за употреба, включително:

  • тежко чернодробно и бъбречно заболяване, придружено от дисфункция на органа;
  • възраст до 1 година (за тази лекарствена форма);
  • индивидуална непоносимост или свръхчувствителност към компонентите на капчиците;
  • бременност и кърмене;
  • остра чернодробна недостатъчност.

Относително противопоказание за назначаването на лекарството при пациенти са нарушения на сърдечния ритъм, заболяване на ЦНС, възраст над 65 години.

Дозиране и администриране

Цетиризиновите капки са предназначени за перорално приложение. Предварително еднократна доза от лекарството се препоръчва да се разрежда с малко количество вода (в 1 чаена лъжичка). Дозата на лекарството се определя от лекаря индивидуално, в зависимост от възрастта на пациента. Според инструкциите капки, предписани в следните дози:

  • деца от 1 до 3 години - 5 капки, 2 пъти дневно;
  • деца от 3 до 6 години - 5 капки, 2 пъти дневно;
  • деца от 6 до 12 години - 20 капки 1 път дневно или 10 капки 2 пъти дневно;
  • деца над 12 години и възрастни се предписват по 20 капки от лекарството 1 път на ден, за предпочитане през нощта, преди лягане.

Продължителността на курса на лекарственото лечение зависи от показанията и характеристиките на пациента.

За да се облекчи алергичната реакция към слънчева светлина или ухапвания от насекоми, достатъчно е да се приеме лекарството веднъж. При ринит и конюнктивит с алергичен произход лечението може да продължи от 3 дни до 2 седмици или повече.

Условия за употреба бутилка с капки

Цетиризиновата бутилка е снабдена със специален защитен механизъм, който предотвратява лесното му отваряне от децата. Бутилката може да се отвори чрез натискане на капачката надолу и едновременно с това да се отвие обратно на часовниковата стрелка. След всяка употреба на лекарството капачката върху бутилката трябва да бъде здраво затегната.

Да се ​​използва по време на бременност по време на кърмене

Не са провеждани проучвания и клинични проучвания на лекарството Цетиризин и неговите ефекти върху бременността и феталното развитие. Поради липсата на каквато и да е информация за ефекта на лекарството върху тялото на жената и нероденото бебе, капки цетиризин не се предписват на жени по време на бременност.

Активната съставка на лекарството се екскретира в кърмата и може да проникне в тялото на детето, затова не се предписват капки цетиризин на кърмачки. Ако е необходимо, терапията на кърмещата майка се препоръчва да се вземе решение за прекратяване на кърменето.

Странични ефекти

Обикновено, лекарството Цетиризин обикновено се понася от пациентите, но с неправилно изчислена доза, повишена чувствителност към компонентите на капките или продължително неконтролирано приложение, могат да се развият странични ефекти:

  • от страна на органите на храносмилателния канал - сухота в устата, тежка жажда, неприятни усещания в стомаха, липса на апетит, понякога гадене, запек;
  • от страна на нервната система - замаяност, сънливост, сънливост, умора, главоболие, раздразнителност, лошо настроение, апатия;
  • алергични реакции - кожен обрив, сърбяща кожа, идиопатична уртикария;
  • от страна на сърдечно-съдовата система - високо кръвно налягане, задух, болка в гърдите, брадикардия, сърдечна аритмия.

Ако се появят един или повече странични ефекти, лечението с лекарството трябва да се спре незабавно и да се консултира с лекар.

свръх доза

В случай на умишлено превишаване на предписаната доза или продължително неконтролирано използване на лекарството в големи количества, пациентът проявява признаци на предозиране, които клинично се проявяват с описаните повишени странични ефекти, повишено кръвно налягане и вътреочно налягане, развитие на бъбречна и чернодробна недостатъчност.

Лечението на предозиране включва незабавно премахване на лекарствената терапия, стомашна промивка, приложение на ентосорбенти и симптоматично лечение, ако е необходимо.

Взаимодействието на лекарството с други лекарства

При едновременното назначаване на капки Цетиризин с Теофилин намалява клирънса на Цетиризин, който трябва да се има предвид и за да се предотврати това лекарствено взаимодействие.

Не се препоръчва да се предписват капки цетиризин едновременно с антиациди или ентеросорбенти, тъй като това лекарствено взаимодействие води до намаляване на терапевтичния ефект на цетиризин.

Под влиянието на цетиризин, терапевтичният ефект на успокоителните, антидепресантите и психолептиците е засилен, така че пациентите може да се нуждаят от корекция на дозата.

Специални инструкции

Цетиризин капки трябва да се предписва с повишено внимание при пациенти в напреднала възраст, поради намалената гломерулна филтрация и висок риск от странични ефекти върху лекарството.

По време на лечението, cetirizine капки не могат да пият алкохол, тъй като това увеличава риска от странични ефекти от централната нервна система.

Лекарството не се предписва на деца под 1 година (в тази лекарствена форма), тъй като няма опит с употребата на капки в ранна детска възраст и безопасността на лекарството не е установена.

По време на лекарствената терапия трябва да се въздържате от шофиране и контрол на оборудването, което изисква висока концентрация на внимание. Това се дължи на вероятността от внезапно замайване и сънливост под влиянието на таблетки.

Аналози на Cetirizine капки

Аналози на лекарството Цетиризин са:

  • Зиртек капки;
  • Zodak капки;
  • Парлазин капки;
  • Капки за цитрин;
  • Таблетки от кларитин, сироп;
  • Loratadine.

Преди да замените предписаното лекарство с неговия аналог, трябва да се запознаете с приложените инструкции за противопоказания и възрастови ограничения.

Условия за почивка и съхранение

Цетиризин се продава без рецепта без рецепта. Препоръчва се лекарството да се съхранява на място, недостъпно за деца, при температура, която не надвишава 25 градуса. Срокът на годност на таблетките от датата на производство е 2 години, не се приемат перорално след изтичане на срока на годност.

Цетиризинът пада на цената

Цената на цетиризин под формата на капки в аптеките в Москва е средно 280 рубли.

Капки "Цетиризин" за деца: t
инструкции за употреба

При лечението на алергични реакции при деца най-често се използват антихистамини от второ поколение, тъй като е по-малко вероятно да предизвикат странични ефекти и да не предизвикват пристрастяване. Един от тях е руският наркотик Цетиризин, който се произвежда от Озон.

За младите пациенти е особено удобно да се използва течната форма на такова лекарство - капки. За да може лекарството да помогне на детето бързо да се отърве от неприятните симптоми или да предотврати появата на алергии, трябва да знаете кога това лекарство се предписва на децата и в какви дозировки използват.

Формуляр за освобождаване

"Цетиризин" в течна форма е бистър разтвор, излят във флакони с 10 или 20 милилитра. За да не се влоши, бутилката е изработена от тъмно стъкло и за удобство на дозиране капакът е направен под формата на капкомер. Самият разтвор обикновено е безцветен, но може да бъде леко кафеникав. Мирисът на лекарството е характерен и вкусът се влива малко сладко, така че повечето деца ги приемат без много трудности.

структура

Активната съставка "Цетиризин" на капки има същото име и се представя под формата на дихидрохлорид. Количеството му в 1 ml разтвор е 10 mg, а в една капка - около 0,5 mg (съответно по 10 капки ще има 5 mg). Освен това лекарството съдържа пропиленгликол, натриев захаринат, оцетна киселина, глицерол и някои други компоненти, които предотвратяват неговото влошаване и позволяват да остане течен.

Принцип на действие

"Цетиризин" има способността да блокира рецепторите за хистамин - активното вещество, което се освобождава по време на алергични реакции. Като се свърже с рецепторите, лекарството предотвратява развитието на алергии или помага за бързото премахване на симптомите - сърбеж, подуване, обриви, еритема, назален секрет и т.н.

"Цетиризин" показва добра ефикасност в началния етап на реакцията към алергена, когато освобождаването на хистамин току-що е започнало. Не по-малко ефективни капки и на по-късен етап, защото те могат да намалят клетъчната миграция и съдовата пропускливост, в резултат на което подуването намалява, а гладките мускули се отпускат.

Терапевтичният ефект след приема на лекарството е доста дълъг - започва да се появява приблизително 20 минути след приложението и продължава 24 часа или по-дълго (колкото по-малко е детето, толкова по-кратък е полуживотът на цетиризин). Привикването към такива капки не е отбелязано и след отмяната им ефектът продължава още няколко дни.

Повечето от лекарствата се екскретират от бъбреците, така че бъбречното заболяване може да повлияе на този процес и лекарството често се предписва в по-малки дози.

свидетелство

Cetirizine капки се използват за премахване на различни алергични симптоми, включително кихане, разкъсване, сърбеж, обриви, запушване на носа и т.н. Лекарството е търсено и, ако е необходимо, за да се предотврати развитието на клинични прояви при висок риск от контакт с алергена, например по време на цъфтежа на растенията с алергия към полени при дете.

Лекарството се предписва на деца с:

  • алергичен ринит;
  • уртикария;
  • атопичен дерматит;
  • алергичен конюнктивит;
  • ангиоедем;
  • силен сърбеж, например, с варицела;
  • бронхиална астма с лек ход.

На каква възраст са предписани деца?

Капки "Цетиризин" е противопоказан при малки пациенти от първите 6 месеца от живота. Дете на възраст под една година - на възраст между шест и дванадесет месеца - може да дава лекарството само по нареждане на лекаря и под наблюдението на специалист. Ако малък пациент е на 6 години, можете да преминете към приемане на хапчета, тъй като това често е по-удобно (те са с малък размер и дневната доза е една таблетка), но ако е необходимо, приемайте "Цетиризин" на капки, могат да бъдат и пациенти на 6-12 години, и по-възрастни тийнейджъри

Противопоказания

Лекарството не се използва, ако детето има свръхчувствителност към цетиризин или непоносимост към всяка неактивна съставка на капките. В случай на неизправност на бъбреците, лекарството се прилага с повишено внимание, като се намалява дозата или честотата на приема на капки.

Контрол от страна на лекар също е необходим при използване на Цетиризин при деца с повишен риск от припадъци, например, ако епилепсия се диагностицира при малък пациент.

Странични ефекти

Поносимостта на лекарството и лекарите и родителите се оценяват като добри. Въпреки това, понякога "цетиризин" предизвиква главоболие, сънливост, сухота в устата, коремна болка, нервна възбуда, диария, хрема и други негативни явления. Когато се появят тези или други неблагоприятни симптоми, се препоръчва да спрете употребата на капки и да съобщите на лекаря реакцията на детето към лекарството.

Инструкции за употреба

Лекарството се дава независимо от времето на хранене 1-2 пъти на ден - лекарството се приема в пълна дневна доза вечер или броят на предписаните капки на ден се разпределя поравно на две дози. Цетиризин може просто да се капе в лъжица и да се погълне от питейна вода. Разрешено е също лекарството да се разрежда с вода, т.е. да се пуска необходимия брой капки в чаша или лъжица с малко количество течност (обемът му трябва да е такъв, че пациентът да пие лекарството без никакви проблеми).

За деца под една година дневната доза е 2,5 mg цетиризин, което съответства на 5 капки. Дете на възраст 1-6 години дава по 10 капки на ден, т.е. на тази възраст децата трябва да приемат 5 mg активно вещество дневно. Ако лекарството се предписва на пациент на възраст над шест години, обикновено дневната доза е 20 капки, от които детето ще получи 10 mg цетиризин.

Препоръчително е да се увеличи дозата или, напротив, да се намали само след консултация с лекар.

Продължителността на лечението с "цетиризин" е различна при различни заболявания, така че трябва да се изясни и със специалист. При остри алергии медикаментите се приемат средно 10-14 дни, а ако симптомите са преминали до края на терапевтичния курс, предписан от лекаря, лекарството може да бъде отменено по-рано. За профилактични цели капки могат да се прилагат няколко месеца.

Предозиране и съвместимост с други лекарства

Ако детето случайно пие повече капки, отколкото би трябвало да е по възраст, то може да доведе до диария, умора, замаяност, сърбеж, слабост, главоболие и други симптоми. Ако общото състояние се влоши, препоръчва се малкият пациент да се покаже на лекаря, така че той да предпише поддържащо лечение. Що се отнася до комбинирането на "цетиризин" с други лекарства, производителят не споменава случаи на несъвместимост, така че капките могат да се използват с други лекарства.

Условия за продажба и съхранение

"Цетиризин" на капки е лекарство без рецепта, но консултацията с лекар е задължителна (особено ако сте под 6-годишна възраст), преди да я използвате при деца. За бутилка от 20 мл трябва да платите средно 150-160 рубли. Съхранение на лекарството у дома се препоръчва в достъпа на деца при температура под +25 градуса. Срокът на годност на капките е 3 години.

Отзиви

Употребата на "цетиризин" на капки при деца говори предимно положително. Лекарството се похвали за удобната си форма, приятен вкус и бързо действие. Според родителите, приемането на такова лекарство помага бързо да се отървете от сърбеж, сълзене на очите, изпускане на носа, кихане и други алергични симптоми.

Необходимостта да се приема само веднъж дневно се дължи и на ползите от лекарството, защото понякога е трудно да се дават лекарства няколко пъти на ден. Сред недостатъците на лекарството обикновено се забелязва неговата цена - въпреки че цената на "цетиризин" е много по-ниска от тази на чужди капки със същото активно вещество, но много родители все още го считат за висок.

аналози

Заместването на "цетиризин" може да бъде други лекарства, които включват една и съща активна съставка. Сред тях, следните лекарства са налични на капки:

Цетиризин - инструкции за употреба, ревюта, аналози и форми на освобождаване (10 mg таблетки, капки, сироп) за лечение на уртикария, полиноза и други прояви на алергия при възрастни, деца и по време на бременност. структура

В тази статия можете да прочетете инструкциите за употреба на лекарството Цетиризин. Представени са прегледи на посетителите на сайта - потребители на това лекарство, както и мненията на лекарите-специалисти за употребата на цетиризин в практиката им Голяма молба за по-активно добавяне на обратна информация за лекарството: лекарството помогна или не помогна да се отървем от болестта, какви усложнения и странични ефекти са наблюдавани, може би не са посочени от производителя в анотацията. Аналози на цетиризин в присъствието на налични структурни аналози. Използва се за лечение на уртикария, полиноза и други прояви на алергия при възрастни, деца, както и по време на бременност и кърмене. Съставът на лекарството.

Цетиризин е конкурентен хистаминов антагонист, хидроксизин метаболит, който блокира H1-хистаминовите рецептори. Предотвратява развитието и улеснява протичането на алергичните реакции, притежава антипервутично и антиексудативно действие. Той засяга ранния етап на алергичните реакции, ограничава освобождаването на възпалителни медиатори в късния стадий на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на тъканния оток, облекчава спазъм на гладките мускули.

Елиминира кожната реакция при въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със студена уртикария).

Практически няма антихолинергично и антисеротониново действие. В терапевтични дози, почти не предизвиква успокоително действие. Началото на действие след еднократна доза от 10 mg цетиризин - след 20 минути (при 50% от пациентите) и след 60 минути (при 95% от пациентите) продължава повече от 24 часа.На фона на курсово лечение не се развива толерантност към антихистаминния ефект на цетиризин. След прекратяване на лечението, ефектът продължава до 3 дни.

структура

Цетиризин дихидрохлорид + ексципиенти.

Фармакокинетика

Бързо се абсорбира от храносмилателния тракт. Храната не влияе върху пълнотата на абсорбцията (AUC), но удължава времето за достигане на Cmax с 1 час и намалява стойността на Cmax с 23%. Той се метаболизира в малки количества в черния дроб чрез О-деалкилиране с образуването на фармакологично неактивен метаболит (за разлика от други H1-хистамин рецепторни блокери, които се метаболизират в черния дроб с участието на системата на цитохром Р450). Не е кумулирано. 2/3 от лекарството се екскретира непроменено от бъбреците и около 10% през червата. Прониква в кърмата.

свидетелство

  • сезонен и целогодишен алергичен ринит и конюнктивит (сърбеж, кихане, ринорея, сълзене, конюнктивална хиперемия);
  • уртикария (включително хронична идиопатична уртикария);
  • сенна хрема (полиноза);
  • сърбеж;
  • ангиоедем (ангиоедем);
  • алергична дерматоза (включително атопичен дерматит, невродермит).

Форми на освобождаване

10 mg обвити таблетки.

Капки за орално приложение.

Инструкции за употреба и дозиране

Възрастни и юноши над 12 години се препоръчват да приемат 10 mg (1 таблетка) цетиризин, за предпочитане вечер.

Деца на възраст от 6 до 12 години и с тегло под 30 kg 5 mg (1/2 таблетки) вечер; с тегло над 30 kg - 10 mg (1 таблетка) вечер. Можете да приемате 5 mg (1/2 таблетки) 2 пъти дневно (сутрин и вечер).

Възрастни и юноши над 12 години се препоръчват да приемат 10 mg (10 ml (2 мерителни лъжички)) цетиризин, за предпочитане вечер.

Деца на възраст от 2 до 12 години и с тегло под 30 kg трябва да бъдат предписани 5 ml (1 лъжичка); с тегло над 30 kg - 10 ml (2 мерителни лъжички) вечер. Възможен е прием по 5 ml (1 измерена лъжица) 2 пъти дневно (сутрин и вечер).

Възрастни и тийнейджъри над 12 години се препоръчват да приемат 10 mg (20 капки) цетиризин, за предпочитане вечер.

Деца на възраст 1-2 години трябва да се предписват по 2,5 mg (5 капки) 2 пъти дневно; на възраст 2-6 години - 2,5 mg (5 капки) 2 пъти дневно (сутрин и вечер) или 5 mg (10 капки) вечер; на възраст 6-12 години, 5 mg (10 капки) 2 пъти дневно (сутрин и вечер) или 10 mg (20 капки) вечер.

Пациентите с бъбречна недостатъчност трябва да намалят препоръчваната доза с 2 пъти.

В случай на нарушена чернодробна функция, дозата трябва да се избира индивидуално, особено внимателно - с едновременна бъбречна недостатъчност.

Пациенти в напреднала възраст с нормална корекция на дозата не се изисква.

При сезонен алергичен ринит продължителността на терапията за възрастни обикновено е от 3 до 6 седмици, а при краткотрайна експозиция на алерген е достатъчно да се получи за 1 седмица. Продължителността на терапията за деца над 6-годишна възраст е от 2 до 4 седмици, а при краткотрайна експозиция на алерген е достатъчно да се получи за 1 седмица.

Таблетките се приемат орално, независимо от храненето, не се дъвчат и не се притискат с достатъчно количество течност, за предпочитане вечер.

Странични ефекти

  • сухота в устата;
  • диспепсия;
  • главоболие;
  • сънливост;
  • умора;
  • виене на свят;
  • вълнение;
  • мигрена;
  • кожен обрив;
  • ангиоедем;
  • уртикария;
  • сърбеж по кожата.

Противопоказания

  • тежко бъбречно заболяване;
  • бременност;
  • кърмене (кърмене);
  • свръхчувствителност към лекарството.

Употреба по време на бременност и кърмене

Лекарството е противопоказано за употреба по време на бременност. Ако е необходимо, назначаването на лекарството по време на кърмене трябва да вземе решение за прекратяване на кърменето.

Употреба при пациенти в напреднала възраст

С грижа да се прилага при пациенти в напреднала възраст.

Употреба при деца

Лекарството под формата на капки за перорално приложение е предназначено за деца над 1 година.

Лекарството под формата на сироп е предназначено за деца над 2-годишна възраст.

Лекарството под формата на таблетки е предназначено за деца над 6-годишна възраст.

Специални инструкции

Едновременното използване на лекарства, които потискат централната нервна система, не се препоръчва.

На фона на лекарството не трябва да се използва етанол (алкохол).

Когато се предписва лекарство на пациенти с диабет, трябва да се има предвид, че 1 таблетка отговаря на по-малко от 0,01 XE, 10 ml сироп (2 лъжички) съдържат 3,15 g сорбитол (800 mg фруктоза), което съответства на 0,026 XE.

Поради съдържанието на глицерол, пропиленгликол, метил 4-хидроксибензоат, пропил 4-хидроксибензоат в състава на сиропа, главоболие, стомашно-чревни нарушения, бронхоспазъм и уртикария са възможни при приемане на лекарството във високи дози.

Влияние върху способността за задвижване на моторния транспорт и механизмите за управление

По време на периода на употреба на лекарството е необходимо да се въздържат от участие в потенциално опасни дейности, които изискват повишена концентрация на внимание и бързина на психомоторните реакции.

Взаимодействие с лекарства

Клинично значимото взаимодействие на цетиризин с други лекарства не е установено.

Съвместното приложение с теофилин (в доза от 400 mg дневно) води до намаляване на общия клирънс на цетиризин (не се променя кинетиката на теофилин).

Аналози на цетиризин

Структурни аналози на активното вещество:

  • Alerza;
  • Allertek;
  • Zintset;
  • Зиртек;
  • Zodak;
  • Letizen;
  • Parlazin;
  • Цетиризин хексал;
  • Cetirizine Teva;
  • Цетиризин дихидрохлорид;
  • Tsetirinaks;
  • Tsetrin.

Аналози на терапевтичния ефект (средства за лечение на уртикария):

  • Allerfeks;
  • Asmol 10;
  • астемизол;
  • Berlikort;
  • Vero Loratadin;
  • хидрокортизон;
  • Gistaglobin;
  • Gistalong;
  • Gistafen;
  • Dekortin;
  • дексаметазон;
  • Задитен;
  • Зиртек;
  • Zodak;
  • Калциев хлорид;
  • Kenakort;
  • Kestin;
  • Klargotil;
  • Klaridol;
  • Klarisens;
  • Claritin;
  • Уред за пречистване;
  • Klarotadin;
  • клемастин;
  • Ksizal;
  • Lomilan;
  • лоратадин;
  • Lordestin;
  • Lorinden;
  • Mibiron;
  • Nobrassit;
  • Oksikort;
  • Parlazin;
  • преднизолон;
  • Primalan;
  • Rivtagil;
  • Sinoderm;
  • Soventol;
  • suprastin;
  • Suprastineks;
  • tavegil;
  • Telfast;
  • Tirlor;
  • Tranexam;
  • Дълги пътешествия;
  • fenistil;
  • fenkarol;
  • Fortekortin;
  • Хилак Форте;
  • Tseleston;
  • Tsetirinaks;
  • Tsetrin;
  • Erolin.

Cetirizin-FT 10mg / ml, инструкции за употреба

Заглавие:

Форма на освобождаване: капки

аналози:

Парлазин, Зодак, Цетиризин-хексал, Зинцет, Зиртек.

Формуляр за дозиране и неговото описание:

безцветна прозрачна течност без утайка, със слаба характерна миризма на оцетна киселина.

ATC код: R06AE07

Съставки:

цетиризин дихидрохлорид 10 mg / ml.
Спомагателни вещества:

пропиленгликол, глицерин, натриев ацетат трихидрат, захарин натрий, метил парахидроксибензоат, ледена оцетна киселина, пропил парахидроксибензоат, пречистена вода.

Фармакотерапевтична група:

Антихистамин за системна употреба, пиперазинови производни.

Фармакологично действие:

фармакодинамика
Цетиризин е пиперазиново производно и е карбоксилиран хидроксизинов метаболит. Цетиризин има селективен антагонизъм към периферните Н1 рецептори и има изразен антиалергичен ефект. Има антипруритен и антиексудативен ефект. Почти няма ефект върху други видове рецептори, няма антихолинергични и антисеротонергични действия. Цетиризин влияе върху "ранния" хистамин-зависим стадий на алергична реакция и също ограничава освобождаването на възпалителни медиатори в "късния" стадий на алергична реакция и има противовъзпалителен ефект. Той намалява миграцията на еозиноил, неутрофил и базофил, стабилизира мембраните на мастните клетки. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на тъканно оток, премахва спазъм на гладките мускули. Елиминира реакцията на кожата при въвеждането на хистамин, специфични алергени, охлаждане, намалява хистомин-индуцираната бронхиална обструкция при бронхиална астма на белите дробове.
Цетиризин е по-малко липофилен в сравнение с хидроксизин, практически не прониква през кръвно-мозъчната бариера и не действа върху H1-рецепторите в ЦНС. В терапевтични дози няма седативен ефект.
След приемане на 10 mg цетиризин, ефектът се развива в рамките на 20 минути при 50% от пациентите, след 60 минути при 95% от пациентите и продължава повече от 24 часа. При многократни дози, пристрастяването към лекарството не се развива. След прекратяване на лечението ефектът продължава три дни.

Фармакокинетика
засмукване: След перорално приложение, цетиризин се абсорбира бързо и напълно от стомашно-чревния тракт. Cмакс в кръвната плазма се достига в рамките на 1,0 ± 0,5 часа и е приблизително 300 ng / ml. При едновременно приемане с храна пълнотата на абсорбцията не се променя, но скоростта му намалява. Равновесното състояние се достига на третия ден. При доброволци, фармакокинетичните параметри като Cмакс и AUC са унимодални. Степента на бионаличност е подобна, когато цетиризин се използва под формата на разтвор, таблетки или капсули. В диапазона на дозата от 5 до 60 mg линейна фармакокинетика.

разпределение: При възрастни, след перорално приложение, 10 mg от лекарството и при деца след 5 mg от лекарството, обемът на разпределение е приблизително 35 литра (0,5 l / kg) и съответно 17 литра. Свързването на цетиризин с плазмените протеини е 93 ± 0.3%. Цетиризин не променя свързването на варфарин с кръвните протеини. При приемане на 10 mg / ден за 10 дни не се наблюдава кумулация на лекарството.

обмяната на веществата: Цетиризин не се подлага на метаболизъм при първото преминаване. В малки количества, той се метаболизира в черния дроб чрез О-деалкилиране, за да се образува фармакологично неактивен метаболит (за разлика от други Н1-хистаминови рецептори, метаболизирани с участието на системата цитохром Р 450.

урината: Около 2/3 от дозата на цетиризин се екскретира непроменена в урината. Времето на полуживот при възрастни е около 10 часа, при деца 6-12 години - около 6 часа, на възраст 2-6 години - 5 часа, от 6 месеца до 2 години - 3,1 часа. След приемане на 10 mg от лекарството при възрастни, общият клирънс нараства до 0,6 ml / min / kg. при деца след приемане на 5 mg - до 0, 93 ml / min / kg. След преустановяване на цетиризин, нивото на кръвта му бързо намалява до неоткриваемо ниски стойности.

При пациенти в напреднала възраст и пациенти с хронична чернодробна дисфункция след пълно приемане на цетиризин в доза от 10 mg T1/2 увеличава с около 50%, а клирънсът се намалява с 40% в сравнение с пациентите на средна възраст.
При пациенти с лека бъбречна недостатъчност (CC> 40 ml / min), фармакокинетичните параметри на цетиризин са подобни на тези при здрави доброволци.
При пациенти с умерена бъбречна недостатъчност и при пациенти. на хемодиализа (CC< 7 мл/мин) прием однократно 10 мг препарата приводил к удлинению T1/2 три пъти и намаляване на клирънса с 70%, което изисква корекция на дозата.
Цетиризин не се екскретира чрез хемодиализа.

Показания за употреба

За възрастни и деца над 6 години:

  • лечение на сезонен и целогодишен алергичен ринит (продължителността на лечението при деца със сезонен алергичен ринит е максимум 4 седмици);
  • лечение на алергичен конюнктивит;
  • лечение на хронична идиопатична уртикария.

За деца от 2 до 6 години:

  • лечение на сезонен алергичен ринит.

Дозировка и приложение

Цетиризин-FT се предписва през устата, независимо от храненето. Лекарството може да се приема неразредено или разредено в чаша вода.
За предпочитане е лекарството да се приема вечер, защото по това време на деня симптомите са по-изразени.

Сезонен алергичен ринит
Възрастни и тийнейджъри над 12-годишна възраст:
Препоръчваната доза е 10 mg цетиризин дихидрохлорид (24 капки) веднъж дневно.
Деца на възраст от 6 до 12 години:
Препоръчваната доза е 10 mg цетиризин дихидрохлорид (24 капки) веднъж дневно за максимум 4 седмици. Дозата може да бъде разделена на две дози (12 капки сутрин и вечер).
Деца на възраст от 2 до 6 години:
Препоръчителната дневна доза е 5 mg цетиризин дихидрохлорид (12 капки) в две дози (6 капки сутрин и вечер). Продължителността на лечението е не повече от 4 седмици.

Алергичен конюнктивит
Възрастни и тийнейджъри над 12-годишна възраст:
Препоръчваната доза е 10 mg цетиризин дихидрохлорид (24 капки) веднъж дневно.
Деца на възраст от 6 до 12 години:
Препоръчваната доза е 10 mg цетиризин дихидрохлорид (24 капки) веднъж дневно за максимум 4 седмици. Дозата може да бъде разделена на две дози (12 капки сутрин и вечер).

Целогодишен алергичен ринит, хронична идиопатична уртикария
Възрастни и тийнейджъри над 12-годишна възраст:
Препоръчваната доза е 10 mg цетиризин дихидрохлорид (24 капки) веднъж дневно.
Деца на възраст от 6 до 12 години:
Препоръчваната доза е 10 mg цетиризин дихидрохлорид (24 капки) веднъж дневно за максимум 4 седмици. Дневната доза може да се раздели на две дози (12 капки сутрин и вечер).

Специални групи пациенти
Пациенти в напреднала възраст: с нормална бъбречна функция, няма нужда да се намалява дозата на CETIRISIN-FT. В случай на нарушена бъбречна функция при пациенти в напреднала възраст, дозата трябва да се коригира.
Пациенти с увредена бъбречна функция: тъй като цетиризин се екскретира главно през бъбреците, дозата на лекарството трябва да се избира индивидуално в зависимост от количеството на креатининовия клирънс (СК). QC за мъжете може да се изчисли по формулата, базирана на стойностите на серумния креатинин:
QC (ml / min) = [140 - възраст (години)] х телесно тегло (kg) / 72 х креатининова концентрация (ml / dl).
За жените КК се изчислява чрез умножаване на получената стойност с коефициент 0,85.

Промени в дозата на CETIRISIN-FT при пациенти с нарушена бъбречна функция:

При деца с бъбречна недостатъчност дозата се подбира индивидуално, като се вземе предвид УС и телесното тегло.
Няма нужда да се коригира дозата при пациенти с нарушена чернодробна функция.
Пациентите с нарушена чернодробна и бъбречна функция изискват индивидуален избор на дозата (вж. Таблицата по-горе).
Ако при възрастни и юноши над 12-годишна възраст има леки нежелани реакции, тогава се препоръчва да се вземат 12 капки от CETIRISIN-FT сутрин и вечер.
Продължителността на лечението се определя от лекаря индивидуално, в зависимост от хода на заболяването. Максималната продължителност на лечението за сезонен алергичен ринит при деца от 2 до 12 години и алергичен конюнктивит при деца от 6 до 12 години е 4 седмици.

Странични ефекти

Клиничните проучвания показват, че при препоръчваните дози, цетиризин причинява незначителни нежелани реакции от централната нервна система, включително сънливост, умора, световъртеж и главоболие. В някои случаи е отбелязано парадоксално стимулиране на ЦНС.
Въпреки че цетиризин е селективен антагонист на периферните Н1 рецептори и почти няма антихолинергична активност. в някои случаи се съобщава за затруднения при почистване, смущения в настаняването и сухота в устата.
Случаи на нарушена чернодробна функция с повишени нива на чернодробни ензими, придружени с повишени нива на билирубин. По принцип тези промени изчезват при спиране на лечението с цетиризин дихидрохлорид.
Тъй като сърдечно-съдовата система: рядко - тахикардия.
От страна на кръвта и лимфната система: много рядко - тромбоцитопения.
От нервната система: рядко - парестезии; рядко - гърчове, двигателни нарушения; много рядко - извращение на вкуса, припадък, тремор, дискинезия, дистония; честотата е неизвестна - глухота, амнезия, увреждане на паметта.
От страна на органа на зрението: много рядко - нарушение на настаняването, замъглено виждане, криза на оклузията; честотата е неизвестна - васкулит.
От страна на органа на слуха и лабиринтните нарушения: честота неизвестна - замаяност.
От стомашно-чревния тракт: рядко - диария.
От бъбреците и пикочната система: много рядко - дизурия, енуреза; честота неизвестна - задържане на урина.
От кожата и подкожната тъкан: рядко - сърбеж, обрив; рядко - уртикария; много рядко - ангиоедем, фиксирана еритема.
Общи нарушения и нарушения на мястото на приложение: рядко - астения, неразположение; рядко - подуване, наддаване на тегло.
От имунната система: рядко, повишена чувствителност; много рядко - анафилактичен шок.
От хепато-билиарната система: рядко, повишена трансаминаза, алкална фосфатаза, γ-GT и билирубин.
Метаболизъм и хранене: честота неизвестна - повишен апетит.
От психиката: рядко - вълнение; рядко - агресия, объркване, депресия, безсъние, халюцинации; много рядко - кърлежи; честота неизвестна - мисли за самоубийство.

Противопоказания

  • Свръхчувствителност към цетиризин, хидроксизин или производно пиперазиново производно, както и към всеки от помощните компоненти на лекарството;
  • Краен стадий на бъбречно заболяване (CC) < 10 мл/мин).

предозиране:

обикновено се свързва с ефектите му върху централната нервна система и антихолинергичната активност. Приемането на цетиризин в доза, която е 5 пъти по-висока от препоръчителната дневна доза, е придружена от симптоми като объркване, диария, замаяност, умора, главоболие, неразположение, мидриаза, сърбеж, тревожност, седация, сънливост, ступор, тахикардия, тремор и задръжка на урина.
лечение:

В рамките на един час след предозиране е необходимо да се измие стомаха, да се даде активен въглен. При необходимост се препоръчва симптоматична и поддържаща терапия. Няма специфичен антидот. Хемодиализа за предозиране на цетиризин не е ефективна.

Взаимодействия с други лекарства:

При едновременно прилагане на цетиризин с псевдоефедрин, циметидин, кетоконазол, еритромицин, азитромицин, теофилин, диазепам и хипизид не са наблюдавани клинично значими фармакодинамични и фармакокинетични взаимодействия.
Когато се използва заедно с кетоконазол, макролиди, теофилин и псевдоефедрин, не са открити промени в ЕКГ.
Когато се използва лекарството в терапевтични дози, няма доказателства за значително повишаване на действието на алкохола.
Според проучвания in vitro, цетиризин не променя свързването на варфарин с кръвните протеини.
При едновременно лечение с ритонавир (600 mg 2 пъти дневно), продължителността на действие на цетиризин в доза от 10 mg / ден се увеличава с 40%, ефектът на ритонавир намалява с 11%.
При комбиниране на цетиризин в доза от 20 mg / ден с теофилин 400 mg / ден, е установено повишаване на AUC стойността.24 цетиризин с 19%, теофилин с 11%; Cмакс Цетиризин се увеличава със 7.7%, теофилин с 6.4%. Ако за първи път се прилага теофилин и след това се добавя цетиризин, клирънсът на цетиризин намалява с 16%, а клирънсът на теофилин намалява с 10%. Въпреки това, при лица, които първоначално са лекувани с cetiriztnom, добавянето на теофилин не е довело до промяна във фармакокинетиката на последния.
След еднократна доза от 10 mg цетиризин ефектът на алкохола не се увеличава значително (0,8%).
Когато се прилага едновременно с доза от 5 mg диазепам, клинично значимо взаимодействие се наблюдава само в един от 16 психометрични теста.
Едновременната употреба на 10 mg цетиризин с глипизид може леко да намали нивото на глюкозата в кръвта. При дневен прием на цетиризин заедно с глипизид се препоръчва приемането на глипизид сутрин и цетиризин вечер.
Степента на абсорбция на цетиризин не се намалява, когато се приема заедно с храната, въпреки че скоростта на абсорбция намалява с 1 час.
Преди провеждане на тестове за алергия на кожата се препоръчва да се спре цетиризин в продължение на поне три дни.

Специални инструкции

При пациенти с нарушена бъбречна функция, дозата на цетиризин-FT трябва да се избира индивидуално (вж. Точка "Дозиране и приложение").
При пациенти в напреднала възраст във връзка с евентуално намаляване на бъбречната функция, дозата на лекарството трябва да се коригира.
При пациенти с епилепсия и склонност към припадъци, употребата на Цетиризин-FT трябва да се извършва с повишено внимание.
При лечението на лекарството трябва да се избягва употребата на алкохол и лекарства, които потискат централната нервна система.
Трябва да се внимава при предписване на пациенти с пикочни проблеми (доброкачествена простатна хипертония, увреждане на гръбначния мозък и др.), Тъй като Цетиризин може да повиши риска от задържане на урина.
Метил парахидроксибензоат и пропил парахидроксибензоат, които са част от Цетиризин-FT, могат да предизвикат алергични реакции.

Употреба при деца.
Поради липсата на подходящи изследвания, не се препоръчва употребата на цетиризин при деца под 2-годишна възраст.

Употреба по време на бременност и кърмене

бременност
Цетиризин-FT не се препоръчва за употреба през първия триместър на бременността. Решението за назначаване на лекарството през втория и третия триместър се прави само от лекаря след внимателна оценка на съотношението на очакваните ползи за майката и риска за плода. Ако е възможно, използвайте по-безопасно лекарство.
кърмене
Цетиризин прониква в кърмата, така че се препоръчва прекъсване на кърменето за периода на лечение с Цетиризин-FT.

Способност да влияе на скоростта на реакция при шофиране

В някои случаи цетиризин може да причини сънливост. Ето защо, след прием на Цетиризин-FT, е невъзможно да се управляват превозни средства и да се извършват други потенциално опасни дейности, които изискват повишена концентрация и психомоторна скорост.

Формуляр за освобождаване

Капки за вътрешна употреба в 20 ml флакони от полиетилен терефталат, запечатани със запушалка-капкомер и винтова вложка.
Всяка бутилка заедно с листовка се поставя в опаковка от картон.

Условия за съхранение:

Да се ​​съхранява на тъмно място при температура не по-висока от 25 ° С.

Срок на валидност:

2 години. Срокът на годност е посочен върху опаковката.
Срок на годност след отваряне - 6 седмици.